Aňa Geislerová bojovala s epidemií

Již pojedenácté byly ve středu 4. dubna 2012 na Nové scéně Národního divadla udíleny prestižní literární ceny Magnesia Litera. Večerem provázela Aňa Geislerová, které s moderováním pomáhal režisér Jiří Havelka. A jeho podporu Aňa velmi ocenila hned v úvodu večera, její moderování bylo totiž přerušeno zpravodajským vstupem, v němž byli diváci upozorněni na novou epidemii, která se šíří Českou republikou – epidemii čtení.

Naštěstí tato zpráva udílení cen za literaturu spíše pomohla, přímo na pódiu Národního divadla bylo zřízeno Krizové centrum a během večera se diváci z několika vstupů dozvěděli, co dělat, když je přepadne akutní potřeba číst.
Nicméně večer patřil především knihám a jejich autorům. Na Magnesii Liteře se sešlo mnoho známých a uznávaných jmen nejen literárního světa. Mezi nejvýznamnější hosty patřila bezesporu držitelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, Literu za poezii předala Radku Fridrichovi za sbírku Krooa krooa Dagmar Havlová.


Z Litery za prózu se radoval mladý autor Marek Šindelka oceněný za literárně a stylisticky vybroušenou sbírku povídek o vztazích Zůstaňte s námi. Cenu Magnesia Litera za knihu roku a finanční prémii 200 000 korun od hlavního partnera – minerální vody Magnesia – získal Michal Ajvaz za novelu Lucemburská zahrada.


Krásného ocenění se dostalo i Zdeňku Svěrákovi, pro jehož knihu Nové povídky hlasovalo nejvíce čtenářů a Svěrák si tak domů odnesl Cenu čtenářů. K té mu gratulovala i sama Aňa Geislerová, která se přiznala, že Svěrákem každý večer usíná. Čte totiž jeho pohádky svým dětem před spaním a většinou prý usne společně s nimi.

Cenou Litera za rok 2012 byli oceněni:
Magnesia Litera Kniha roku
Michal Ajvaz – Lucemburská zahrada (Druhé město)

Litera za prózu
Marek Šindelka – Zůstaňte s námi (Odeon)

Litera za poezii
Radek Fridrich – Krooa krooa (Host)

Litera za knihu pro děti a mládež
Radek Malý – Listonoš vítr (Albatros)

Litera za literaturu faktu
Jiří Knapík, Martin Franc a kol. – Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 (Academia)

Litera za nakladatelský čin
Alexandr Solženicyn – Souostroví Gulag (Academia)

Litera za překladovou knihu
Irene Némirovská – Francouzská suita (Přeložila Helena Beguivinová, Paseka)

Litera pro objev roku
Štěpán Hulík – Kinematografie zapomnění (Academia)

Albatros Media Cena čtenářů
Zdeněk Svěrák – Nové povídky (Fragment)

Foto: Image CZ