Zeptej se táty Jana Balabána na mp3

Román, který vyšel až po autorově smrti, je plný motivů, konfliktů a silných emocí. Jeho děj se točí kolem smrti otce tří dospělých dětí. Sourozenci vzpomínají na tátu, hodnotí, jaký byl, přemítají o jeho činech a také i pochybují o některých jeho rozhodnutích. O všem hovoří – mezi sebou, ale i každý se sebou samým. Jejich vzpomínky na tátu, který už na spoustu otázek, které nečekaně vyvstaly, nemůže odpovědět, silně ovlivnily obviňující dopisy otcova někdejšího kamaráda, který tvrdí, že jejich táta nebyl takovým, jakým se zdál. Emil, Kateřina a Hans se s nařčením vyrovnávají každý po svém. A ještě je tu jejich matka. I ona se snaží zpětně lépe pochopit vlastního muže. Uchovat si to hezké, pozapomenout nepříjemné…

Jednotlivé dialogy doprovázejí krásné popisy světelných efektů, na které můžeme narazit všude kolem nás. Světlo hraje velice důležitou roli. Světlo pomáhá utřídit myšlenky – hrdinů románů, ale i posluchačů. Světelné efekty vstupují do jednotlivých dialogů. Přímo cítíte, jak jimi prostupuje a jeho paprsky zasahují i vás.

Vše se točí kolem života a smrti, ukazuje na opuštěnost stáří, bezbrannost dětství, naivní vidění některých událostí. Smrt na začátku je pro všechny tajemná, děsivá, obávaná, na konci všichni dospějí k jejímu přijetí bez obav, což dokládá replika Emila a jeho ženy v závěrečné části:
„Jako tenkrát, na počátku všech těch otázek.“ – „Ty už znáš odpovědi?“ – „Neznám, ale už se jich nebojím.“
Úžasný, moudrý a podněcující text čte Norbert Lichý. Zní smutně, smířeně, někdy až pateticky. Nepustí vás od přehrávače. Spolu s ním začnete přemýšlet o smrti, souhlasíte, odmítáte, smiřujete se. Přepadá vás trochu i ponurá nálada, až se dostanete do fáze usmíření – stejně jako hrdinové románu. Tři a půl hodiny vnímáte jen podmanivý, naléhavý hlas interpreta a ztrácíte se v hlubokých myšlenkách Jana Balabána. Úžasné, děsivé, mrazivé a krásné zároveň.
Audiokniha Zeptej se táty je opravdovým zážitkem. Jen ji nedoporučuji poslouchat v okamžiku, kdy vaše duše úpí a odmítá přijímat nové podněty. Není to rozhodně lék na depresi.

Zeptej se táty
Autor: Jan Balabán
Interpret: Norbert Lichý
Režie: Radovan Lipus
Rozhlasová úprava: Blanka Kostřicová
Žánr: audiokniha
Stopáž: 3 hodiny 33 minuty
Vydavatelství: Radioservis, 2012

Ukázka: [audio:http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/zeptej_se_taty.mp3]

Foto: Radioservis / Tomáš Ruta


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353