Vychází Rock Line 1970–1974! Kronika čs. beatu na cestě k rocku a dál

Rock Line 1970-1974 – to je již čtvrté pokračování úspěšné řady kompilací Supraphonu, mapující vývoj československého big beatu, beatu a rocku na přelomu 60tých a 70tých minulého století. Po Beat Line 1967–1969 (2016), Big Beat Line 1965–1968 (2017) a Beat (Al)Boom 1968–1970 (2018) se – jak už z názvu vyplývá – tentokrát dostáváme do první poloviny sedmdesátých let, zejména k poslednímu beatovému festivalu v roce 1971. Celkem 36 skladeb šestnácti československých kapel od Flamenga, Collegium Musicum, Blue Effect přes Progress Organization, Jazz Q až třeba po Bluesmen či Prúdy tak ukazuje cestu od melodického big beatu k razantnímu elektrickému rocku či rhythm and blues a dál.

Collegium Musicum_Foto (C) Alexandr Janovský, (C) Alan Pajer_mail

Tak jako kompilace předchozí, i Rock Line je hudebním zrcadlem doby. Doby už však zdaleka ne tak »růžové«, jako byl konec šedesátých let. Nástup normalizace se mimo jiné nesl ve znamení utahování šroubů stranou a vládou. Mnoho muzikantů emigrovalo, jiní se ukryli do barových kapel, další se pokusili o sólovou popovou kariéru nebo se přidali do doprovodných souborů těch, kterým se to podařilo. Stále byli ale i tací, jenž věrně setrvali u beatové muziky, která se postupně transformovala ve formálně komplikovanější a instrumentálně náročnější rock, občas propojený s prvky vážné, jazzové nebo lidové hudby. Tedy aspekty tvořící rock nově progresivním, pro fandy přitažlivě náročnějším na poslech.

Radim Hladík
Radim Hladík

I přes všechny překážky, jako byly vynucené proměny názvů kapel a textů písní do češtiny, zkrácení účesů či méně avantgardní oblečení, stále přetrvávaly vzácné ostrůvky tolerance, přispívající k vcelku důstojné existenci. Napomohl tomu i fakt, že v edičních plánech Supraphonu a Pantonu zůstaly z uvolněných let 1968 až 1969 některé dramaturgicky předjednané tituly. Samozřejmě, že ne vše se skutečně podařilo realizovat, ale minimálně několik nahrávek s nepochybnou historickou super hodnotou bylo prosazeno díky lidem jako byl například producent Hynek Žalčík.

Flamengo_Foto (C) Alexandr Janovský, (C) Alan Pajer_mail

Rock Line zvětšiny reflektuje kapely hrající na 3. a posledním československém beatovém festivalu, který proběhl ve dnech 24. až 26. dubna 1971 v pražské Lucerně. Ač byl oproti předchozím ročníkům již organizačně notně svázán režimem, i tak se během něj událo mnoho hudebně energického, objevného a hlučného. Z vystupujících na tomto dvojalbu nenabízíme jen skladby karvinského Strakatého másla a bratislavských Ex-We Five, bohužel nexistující či nedostupné.

Flamingo_Foto (C) Alexandr Janovský, (C) Alan Pajer_mail

Vedle tradičních největších center v podobě pražského a bratislavského rockového dění tu oprávněně najdete různě početné zastoupení z Brna, Ostravy, Olomouce či Nových Zámků. Tam všude stále ještě velmi mladí zpěváci a instrumentalisté dokazovali, jak obrovský a leckdy kvalitou mezinárodně srovnatelný pokrok učinili. V některých případech se právě v tomto období vydané singly či alba dokonce staly jedněmi z absolutních vrcholů domácí rockové scény. Její perspektiva ovšem ve zbytku sedmé dekády rozhodně nebyla příliš optimistická. Mnohdy tak šlo o kapelové labutí písně, dnes s nádechem kultovnosti, viz Kuře v hodinkách, Město ER, Barnodaj, Provisorium aj.

Michal Prokop a Framus Five
Michal Prokop a Framus Five

Ať už však byla budoucnost jakákoli, na Rock Line se objektivně zrcadlí stav české rockové muziky začátku 70tých let. Stav, který při pozorném poslechu vybraných šestatřiceti písní, ukazuje, že zdejší rocková scéna se mohla směle srovnávat s tou světovou. Že nadějná očekávání a přísliby leckdy už bohužel nedošly svého naplnění, je už jiný příběh…

Rebels  1968 Jiří Korn (* 17. května 1949 Praha) je český muzikálový a popový zpěvák, kytarista, baskytarista, tanečník, moderátor a herec. Juračka Korn Káša Rebels (někdy též označováni jako The Rebels) byli československá rocková skupina. Založili ji v červenci 1967 Jiří Korn a Svatopluk Čech. Zazářili v roce 1967 s west-coastovým repertoárem téměř kompletně převzatým od amerických The Mamas and the Papas. Ve své hudbě používali též prvky britského merseybeatu. Na 1. československém beatovém festivalu v témže roce zvítězila kapela v kategorii Objev roku, roku 1968 vydali své první album Šípková Růženka. Na podzim 1968 odjeli na dlouhodobé turné po Západním Německu, Polsku a Rakousku. Skupina se začátkem roku 1970 rozpadla. V roce 1970 nazpíval Josef Plíva, bývalý člen Rebels, s Orchestrem Václava Zahradníka anglickou verzi Šípkové Růženky pod názvem Fairy-Tales in Beat.
Rebels 1968
Jiří Korn (* 17. května 1949 Praha) je český muzikálový a popový zpěvák, kytarista, baskytarista, tanečník, moderátor a herec.
Juračka Korn Káša
Rebels (někdy též označováni jako The Rebels) byli československá rocková skupina. Založili ji v červenci 1967 Jiří Korn a Svatopluk Čech. Zazářili v roce 1967 s west-coastovým repertoárem téměř kompletně převzatým od amerických The Mamas and the Papas. Ve své hudbě používali též prvky britského merseybeatu. Na 1. československém beatovém festivalu v témže roce zvítězila kapela v kategorii Objev roku, roku 1968 vydali své první album Šípková Růženka. Na podzim 1968 odjeli na dlouhodobé turné po Západním Německu, Polsku a Rakousku. Skupina se začátkem roku 1970 rozpadla. V roce 1970 nazpíval Josef Plíva, bývalý člen Rebels, s Orchestrem Václava Zahradníka anglickou verzi Šípkové Růženky pod názvem Fairy-Tales in Beat.

2 CD, 16 kapel, 36 skladeb, 150 minut muziky v remasteringové zvukové péči

Podívejte se na video teaser zde: http://y2u.be/8_fr1ItshJ4

SU65542_mail

Rock Line 1970–1974

tracklist

CD1

FLAMENGO

1. Stále dál

2. Každou chvíli

3. Týden v elektrickém městě

BLUE EFFECT / MODRÝ EFEKT

4. Brother’s Song

5. Směr jihovýchod

PROGRESS ORGANIZATION

6. Ikaros

7. We Can Work It Out

8. Time

JAZZ Q

9. Pozorovatelna

10. Klobásové hody

MICHAL PROKOP / FRAMUS FIVE

11. Modrá ryba

12. Tys kámen

EXPRESSION

13. I Love You More Then You’ll Ever Know

REBELS

14. Zakopanej pes

DEŽO URSINY / PROVISORIUM

15. Apple Tree in Winter

16. I Have Found

CD2

COLLEGIUM MUSICUM

1. Hommage á J. S. Bach

2. Ulica plná plášťov do dažďa

3. Strange Theme (Part I.)

PRÚDY

4. Ráno

5. Šesť starcov

6. Medový máj

GATTCH

7. Vlak

8. Reminiscencia II.

FLAMINGO

9. Perpetuum Mobile

10. Tisíc tváří lásky

11. Zlom vaz

MAJESTIC

12. Cézarova smrt

13. Blíž k Tobě

SPEAKERS

14. Kvítek

15. Tajné přání

16. To znám

BLUESMEN

17. Proč nemohu spát

18. The House Full of Blues

ATLANTIS

19. Don’t You Break It Again

20. Ticho

Foto: Supraphon / Alexandr Janovský, Alan Pajer


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353