Tomáš Klus a Cílová skupina & Janáčkova filharmonie Ostrava – Klusymfonie

Písně Tomáše Kluse v nevšedním aranžmá za doprovodu symfonického orchestru vycházejí nas CD. Pokračováním úspěšného propojení Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava, které začalo v roce 2018 koncertem v Dolní oblasti Vítkovice, je nové album Klusymfonie a stejnojmenné podzimní turné.

Novinka, na níž se objeví osmnáct skladeb Tomáše Kluse v aranžích Jana Lstibůrka pro symfonický orchestr, vychází v listopadu a o její distribuci se postará vydavatelství Supraphon. Titul bude k dispozici na CD a později i na vinylu. Ostravské symfoniky během nahrávání alba Klusymfonie dirigoval Jan Kučera, hudební režii měl Petr Gablas, mistrem zvuku byl Jiří Topol Novotný. Janáčkovu filharmonii Ostrava doprovázela Cílová skupina (Jiří Kučerovský, Jan Lstibůrek, Petr Škoda) a Koncertní sbor Permoník pod vedením Martiny Juríkové a Karin Grimové. Autorem nevšedního aranžmá písní včetně dosud nikdy nehraných úprav novinek z alba Spolu vytvořil člen Cílové skupiny skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek s ideovou podporou Jiřího Kučerovského. „Honza Lstibůrek se chopil přešívání kabátů mých zpovědí pro symfonický orchestr. Jiří Kučerovský byl kdykoli k dispozici se správným názorem, trefnou poznámkou, melodickým prvkem a v neposlední řadě výborným zvukem. Když mi Génius z Pasečnice poslal první aranže, co smolil na kompu, a varoval mě, že »to zní v midi směšně«, zavřel jsem se po prvním poslechu v Samotě a normálně brečel. Brečel jsem překvapením, radostí, pokorou, vděčností a těšením se,“ vypráví Tomáš Klus.

Vizuál a grafiku alba zpracovali Šimon Kuba a Dana »Myokard« Lédl. „S Tomášem Klusem a jeho kapelou jsme si už mnohokrát ověřili, že nás spojení jeho písní se symfonickým orchestrem baví. Několik společných koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava jaksi logicky vyústilo v natočení CD, na kterém Tomášovy písně získaly zcela novou a mimořádnou podobu. Symfonické aranže Honzy Lstibůrka jsou výtečně instrumentovány, nechávají vyniknout sólovým nástrojům v orchestru a dávají písním nový rozměr. Nutno říct, že tyto partitury nejsou hráčsky nikterak lehké a kladou na hudebníky v orchestru vysoké nároky. Přesto, nebo možná právě proto je orchestr JFO hraje rád a při koncertech i při natáčení byla vždy výborná a přátelská atmosféra, a to se mi na tomto společném projektu líbí především,“ říká dirigent Jan Kučera.

Tracklist:

MARKÉTCE / VLOČKA / TRIGORIN / TICHÁ VODA / NOE / POPRVÉ / NAVĚKY / PODIVÍN / JDEVOZEM / PROCIT / ZMRZLÝM / MOŘEPLAVCI / ANAT / TAMAŘE / NAPOJEN / TUPONI / PŘEJU TI / JSEM

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353