Tatínek není k zahození na CD

Arnošt Goldflam vydává Tatínek není k zahození na CD aneb Pět nejlepších pohádek z nejlepší knihy roku 2005, potvrdila tehdy cena Magnesia Litera. V těchto dnech vychází tato pohádková kniha v audioverzi, kterou si sám autor i namluvil. Nemá to chybu! Atmosféra nahrávky je jako ty staré dobré časy, kdy pohádky měly neskutečné charisma a upoutaly od začátku do konce.


Arnošt Goldflam je člověkem, který je tak nenapodobitelný ve svém projevu, že vám buď musí být proti srsti,nebo ho budete milovat. Troufám si říci, že těch druhých bude víc. Pohádky jako ze staré školy, jako podle učebnice tvůrčího psaní! Humor je tu třeskutý, hra s češtinou hladí po duši, protože tu kombinuje lidovou mluvi s tou spisovnou a pokud se budete trošku víc soustředit, zjistíte, že tomu všemu v podstatě nelze nic vytknout, protože je to propracované s precizní důkladností. Laskavý humor a nadhled, osobitý styl umocnění ještě úžasným mluveným projevem. Tomu může konkurovat tak maximálně František Filipovský se svou hravou člověčinou.
Dětská fantazie pracuje jinak. Víte jak?


Právě tak, jak to cítíte z těchto pohádek, jež mají poněkud rehabilitovat pověst tatínků, starých bačkor a udělat z něj rodinné hrdiny. Autor se nechal inspirovat i u svých dětí, chtěl proniknout do jejich svobodného světa fantazie a to se mu mimořádně podařilo. Rodiče prý hledají v pohádkách logiku. Přísnou a spoutanou. Děti milují absurdity. Způsob, jakým tu popsal například čerta a samozřejmost, s jakou vám čert skáče do bytu, požere večeři a zase odejde – tohle může vzniknout jenom v hlavě někoho, kdo tu dětskou fantazii ještě neztratil. Arnošt Goldflam je scénárista, herec, dramatik a spisovatel – a mnohé další – a byl vášnivým čtenářem již v dětství. Dnes vyučuje na JAMU a DAMU a dvě ze svých pohádek z knihy Tatínek není k zahození ztvárnil i dramaticky pro loutkové divadlo.
Pokud tuto knihu neznáte, zkuste sáhnout po audioverzi. Sice v ní pár příběhů chybí – oproti knižnímu vydání tu je jen pět příběhů – ale stojí to za to. Těžko z těch pěti pohádek budete vybírat tu nejlepší. To prostě nejde:
1. Tatínek a drak lidožrout
2. Tatínek a strašidelný dům
3. Tatínek a olympijské hry
4. Tatínek a čert
5. Tatínek a mimozemšťani
Tak příjemné vybírání, nezávidím vám ho…
A ještě příjemnější zábavu plnou úsměvů a tepla na duši.

Foto: Actual Aver CZ, Radioservis