Staré pověsti české a moravské

Veronika Gajerová, Jan Kačer a Jan Potměšil se ponořili do českých bájí a pověstí. O Velké Moravě vypráví Bolek Polívka! Supraphon vydal v kompletu tří CD novou audioknihu. Jde o Staré pověsti české a moravské úspěšné autorky Aleny Ježkové, které načetla plejáda hereckých hvězd.

Povesti_TITULKA.indd
Spisovatelka Alena Ježková je oceňovanou autorkou knih pro děti a mládež. Její vyprávění z dějin českého a moravského národa krásným, obrazivým jazykem, je srozumitelné, s četnými zajímavými vysvětlujícími vstupy, jež předcházejí každou pověst. Čtrnáct příběhů z počátku českých dějin dostává novou dramatickou podobu, která předčí pověsti Aloise Jiráska nejen pohledem současníka, ale i řadou poznatků, osvětlujících skutečné i bájné události minulosti. Vyprávění o praotci Čechovi a jeho dcerách, o dynastiích prvních českých a moravských panovníků, o dramatech, souvisejících s přijímáním křesťanství, líčí autorka tak, že se stáváme jakoby přímými svědky příběhů z dávné historie.

Jan-Potmesil_photo-MartinKubica
„Staré pověsti jsou nadčasová vyprávění o legendární minulosti našeho národa. Knihu jsem napsala proto, aby  pověsti mohly důstojně vkročit do jednadvacátého století a nemusely zůstat zakonzervované v archaickém stylu Jiráskovy adaptace. To se podařilo, po deseti letech od svého vydání je kniha uznávanou součástí doporučené školní četby. Audiopodoba Starých pověstí českých a moravských je pak dalším posunem, způsobem, jak pověsti přiblížit dětem i dospělým. Velmi si vážím práce paní režisérky Nadi Dvorské a také hvězdného obsazení, které zvukové adaptaci mé knihy přisoudila,“ uvedla Alena Ježková a ještě dodala: „Myslím, že výsledek je prostě skvělý.“
Pro Supraphon knihu Aleny Ježkové Staré pověsti české a moravské načetli: Jan Kačer, Jan Potměšil, Veronika Gajerová a Boleslav Polívka. V bookletu jsou ilustrace malířky Renáty Fučíkové. Audiokniha obsahuje tři CD a vyšla 15. května 2015 i v digitální podobě na Supraphonline.

Bolek_Polivka_Supraphon

Foto: Supraphon