Smutno-veselá omluvenka Dana Bárty vychází coby singl B’Artagnan

Dalo se očekávat, že vydání nového alba Dana Bárty a Illustratosphere s názvem Maratonika po pětileté pauze rozčeří stojaté vody české hudební scény. Deska, ač typicky »bártovsky nemainstreamová«, se už čtvrtý týden ambiciózně drží v TOP 10 nejprodávanějších českých alb, zatímco zpěvák s kapelou má před sebou cílovou rovinku maratonu po koncertních sálech takřka čtyřiceti českých a slovenských měst. Nyní z CD představuje pilotní singl B’Artagnan, který vznikal v několika etapách takřka půl roku.


Skladba, která nejen svým názvem odkazuje na mušketýrský smysl pro čest a spravedlnost, je podle Bárty jakousi vztahovou promluvou. „Někdy se to mušketýrství trochu vymkne kontrole, člověk má tendenci být přespravedlivělý a brát se zbytečně vážně. Pak je samozřejmě poněkud směšný, ví to, ale neumí s tím v danou chvíli nic udělat. A B’Artagnan je takovou omluvou, prosbou o nadhled a pochopení ve smyslu – vždyť mě znáš, vydrž to se mnou, časem se zase srovnám. Ponivač čas je spravedlivější než sebespravedlivější mušketýr,“ nechává Bárta nahlédnout pod pokličku poetiky skladby.


Hudba a text jako by u ní stály v rozporu, slova jako »samota« a »osamělost« takřka popírá veselá latino melodie plná života. Podle zpěváka jde o sebeironický záměr, který má naznačit, že se nám, viděno z nadhledu a odstupu, v životě neděje nic zlého. „I když to třeba v danou chvíli vůbec tak nevypadá, i každý trapný okamžik má svůj výchovný potenciál,“ vysvětluje Bárta.
Singl B’Artagnan vznikal po částech a v několika fázích. „Nejdřív jsem měl slova k refrénu a melodii ke sloce, melodii refrénu jsem vymyslel později v autě cestou na koncert, slova ke sloce ještě později, hm, doma. Když mi muzika i text jakžtakž držely pohromadě, představil jsem ji. Kluci moudře a shovívavě pokývali svými nástroji, pak skladbu ve zkušebně rozložili na prvočinitele, vyfoukali, očistili, vyměnili vadné díly, přibrousili, vyndali zbytečné součástky a pak jsme ji zase společně složili, volněji a funkčněji. A pak jsme tomu ještě trochu pomohli při mixu. Dohromady tak půl roku práce,“ popisuje zpěvák proces zrození skladby.


Celé album Maratonika je výjimečné tím, že na něm Bárta, známý svým mimořádným jazykovým talentem a uměním hry se slovy, nefiguruje coby výhradní textař. Přizval Alžbětu Plívovou, která mu pomohla s anglickými texty.
Že však nešlo o počin z úbytku inspirace, dokazuje nová kniha Žvaniti fér, která je jakousi »sebranou korespondencí« Dana Bárty s novinářem Petrem Skočdopolem. Jejich »rozhovor« plný slovních hříček, drobných doznání i jiných výlevů právě vychází v nakladatelství Druhé město.
Desku Maratonika natočil Dan Bárta v pozměněném, staronovém složení skupiny Illustratosphere. V sestavě ho doprovází Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Miroslav Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí). Album vyšlo 1. listopadu 2013 v Taita Records a je v distribuci Supraphonu. Turné po českých a slovenských městech končí 16. prosince 2013 koncertem v Hlinsku.

Více informací o turné Maratonika najdete na: www.maratonika.cz.

Poslechněte si singl B’Artagnan:

Dan Bárta & Illustratosphere
Maratonika – tracklist
1. DOKUD SE NĚKDO DÍVÁ
2. LANGUAGES
3. ROMANTIK LYRIK
4. MARATONIKA
5. PRUHY III
6. OBLAKA DOBRA
7. DENNĚ
8. B’ARTAGNAN
9. OPÝŠEMÉ INAŠÍ

DATUM MĚSTO MÍSTO
So 26.10. Zlín Golem Music Club
Út 5.11. Praha Divadlo Archa – křest CD
Ne 10.11. Javorník Kulturní dům
Út 12.11. Ústí nad Orlicí Roškotovo divadlo
St 13.11. Znojmo Městské divadlo Znojmo
Čt 14.11. Veselí nad Moravou Kulturní dům
Po 18.11. Čáslav Dusíkovo divadlo
St 20.11. Horšovský Týn Kinosál
Čt 21.11. Plzeň Měšťanská beseda
Pá 22.11. Sokolov Městské divadlo
Po 25.11. Brno KC Semilasso
Út 26.11 Olomouc Kino Metropol
St 27.11. Říčany Městské kulturní středisko Labuť
Čt 28.11. Trutnov Společenské centrum Trutnov
Pá 29.11. Jablonec nad Nisou Eurocentrum
So 30.11. Hořovice Klub Labe
Po 2.12. Hradec Králové KD Střelnice
Út 3.12. Neratovice Společenský dům
St 4.12. České Budějovice Café klub Slavie
Pá 6.12. Ústí nad Labem Kinosál DK
So 7.12. Chomutov Městské divadlo
Ne 8.12. Cheb KC Svoboda
Po 9.12. Ostrava Divadelní sál KD
Út 10.12. Valašské Meziříčí M-Klub
St 11.12. Opava KD Na Rybníčku
Pá 13.12. Prostějov Apollo 13
So 14.12. Břeclav Kino Koruna
Ne 15.12. Odry Dělnický dům
Po 16.12. Hlinsko MKK Hlinečan

Foto: Taita Records


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353