Skupina Divokej Bill bilancuje

Jedna z nejoblíbenějších tuzemských skupin, Divokej Bill, vydala Platinum Collection. Trojalbum zahrnuje všechny hity a průřez všemi studiovými alby, která Divokej Bill kdy vydal. Kolekci 3CD sestavila skupina sama a písně rozdělila na jednotlivá alba takto: CD1 Singly, CD2 Ploužáky a CD3 Nářez. Trojalbum je tedy beze zbytku reprezentativním výběrem její dosavadní tvorby.

_cover album platinum collection_final_paper
„Není těžké propadnout kouzlu Divokýho Billa. Je v nich vždy přítomno něco chlapského, upřímného. Ochota sáhnout do hlubin vlastní duše a nestydět se za to, co tam člověk najde, i když je to jen neurčitý strach a bolest. Vůle prát se s vlastní bezútěšností, touha po vnitřní svobodě. To všechno rozdává Divokej Bill na svých deskách i na koncertech plnými hrstmi. Za sebe i za své posluchače,“ napsal ve sleevenote alba hudební publicista Josef Vlček.
Do obalu alba Billové vybrali svoje raritní historické fotografie, které dokumentují zásadní chvíle jejich existence.

Skupina Divokej Bill vznikla v roce 1998 a do českého rocku promluvila zásadně už hned prvním albem Propustka do pekel. „Původnímu keltsko-trampskému odrazovému můstku dala rychle zrající kapela prostřednictvím osobností svých členů další rozměr. Divokej Bill totiž ani zdaleka nebyl tak bujarý jako ti, na jejichž inspiraci stavěl. Naopak, s každou nahrávkou sílil lyrický, často až melancholický rozměr. Místo třískání půlitry vstupovaly do jejich písní křehké motivy bolesti. V době, kdy pro české rockery byly ploužáky, natož něžné milostné písně tabu, si z nich Divokej Bill udělal svou výrobní značku,“ zdůrazňuje přednosti skupiny J. Vlček. Následovala alba Svatá pravda (2001), Mezi nima (2003), Divokej Bill ( 2007), Mlsná (2009), Unisono / Best Of (2001) a 15 (2013). Za dobu svojí existence získal Divokej Bill četná ocenění v mnoha soutěžích a anketách popularity vč. vítězství v Českém slavíkovi (2006).

Povídání o kapele a tvorbě s Romanem Procházkou a Adamem Karlíkem najdete zde:

Foto: Warner Music

1920x1080px_osudy_hvezd