Skladatel Bob Ondráček by oslavil 80

Ve středu 27. června by se dožil osmdesáti let jeden z nejvýznamnějších skladatelů československé populární hudby – Bohuslav Ondráček. Supraphon po úspěchu edice digitálních alb Nejvýznamnější textaři české populární hudby, kterou nabízí ve své online prodejně SupraphonLine.cz, nyní přichází s edicí mapující dílo nejúspěšnějších skladatelů.


Ve středu 27. července 2012 jsme si připomněli nedožité osmdesáté výročí narození skladatele, dramaturga a producenta Bohuslava Ondráčka. Právě jeho dílo otevírá tuto novou řadu.
Bohuslav Ondráček byl jedním z hlavních protagonistů české populární hudby během jejího vzestupu v druhé polovině 60. let. Spolupracoval s textařem Janem Schneiderem, se kterým v roce 1967 zkomponoval album Verše a písně a muzikál Gentlemani. Ondráček objevoval nové talenty (například Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře) a výrazně přispěl do repertoáru Karla Gotta, Waldemara Matušky, Evy Pilarové a mnoha dalších. Založil a v letech 1968 –1970 umělecky vedl trio Golden Kids. „Moje první setkání s Bobanem Ondráčkem bylo při konkurzu do angažmá Divadla Alfa v Plzni. V hledišti s ním seděl ředitel divadla a Marta Kubišová. Když jsem odzpíval, tak ředitel řekl, že při zpívání moc tancuju: »Podívejte se na Josefa Zímu, jak pěkně stojí…« Na to Boban Ondráček hned glosoval: »Právě proto, jak se pan Neckář pohybuje, tak ho musíme do divadla přijmout!« A byl jsem přijat. Díky Bobanovi Ondráčkovi jsem natočil také svou první píseň Jen tak s textem Jana Schneidera. Kromě mnoha písní, které jsem od něho zpíval, mi také napsal roli Prcka v muzikálu Gentlemani,“ vzpomíná Václav Neckář.


„Bob Ondráček byl přítomen nejen u mých pěveckých začátků, ale později mi pomohl odbourat image naivní dívenky, když mi do repertoáru přispěl náročnějšími skladbami jako Zpěv náš vezdejší, Tvá malá Jane nebo i písničkou z mého prvního alba Ostrov pokladů,“ připomíná Helena Vondráčková.


Bohuslav Ondráček se stal prvním českým producentem v pravém slova smyslu a v Supraphonu produkoval alba vlastní Bob-Serie. V 70. letech se dostal do potíží s normalizačními politiky, což pro něj znamenalo výrazné utlumení profesní kariéry a likvidaci jeho produkčního systému. Složil hudbu k několika filmům, z nichž k nejznámějším patří například kriminálka Holka na zabití z roku 1975. V roce 1976 složil rockovou operu Titanic a v roce 1979 koncepční album Hvězdolet. Po zákazu účinkování Marty Kubišové nadále spolupracoval s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, ale příležitostně skládal i pro Marii Rottrovou, Hanu Zagorovou, Jiřího Korna, Jitku Zelenkovou a znovu také pro Karla Gotta. Po revolučních změnách v roce 1989 se Bohuslav Ondráček mohl vrátit k profesi producenta a obnovil spolupráci s Martou Kubišovou /alba Songy a nálady (1993); Řeka vůní (1995), na nichž se podílel i autorsky/. V roce 1994 u Supraphonu vydal profilové CD Pojď se mnou, lásko má. Zemřel 7. června 1998 ve věku 65 let.


Oh, Baby, Baby (Marta Kubišová a Helena Vondráčková), A tak dál nosíš po kapsách sny mládí ( Waldemar Matuška), Rekviem (Eva Pilarová),  Lampa (Marta Kubišová), Ring-o-ding (Marta Kubišová),  Spoutej mě (Hana Ulrychová) a dalších sedmdesát písniček, které zkomponoval Bohuslav Ondráček v letech 1963 až 1989 zpřístupnil Supraphon pro všechny fanoušky výborné muziky formou tří digitálních alb na: www.SupraphonLine.cz.

Foto: Supraphon / Otto Dlabola