Rodan zve do světa svých hudebních fantazií

Se svým vůbec prvním singlem Gone se na přelomu roku 2020 a 2021 vyšvihl do hitparád Expres FM i Evropy 2 (kde následně získal také nominaci na Objev roku 2021) a mezi 50 nadějí české hudby dle vlivného hudebního magazínu Headliner. Teď devatenáctiletý Rodan vydává albový debut Glasses Off, na němž balancuje mezi současným popem a indie folkem.

„Snažím se o co největší různorodost, protože to je podle mě to, co dělá hudbu krásnou – variace, způsoby a fantazie,“ přibližuje svůj napříč žánry rozkročený sound čerstvý maturant.

Ač se Rodanův debut vymyká obvyklým hudebním škatulkám, jeden jednotící prvek přeci jen má. Najdeme jej v samotném názvu Glasses Off, který ve volném překladu znamená »sundat/sundej brýle«. A právě to je dle mladíka, který jako řada dalších začínajících hudebníků získával první ostruhy prostřednictvím pouličního hraní, pomyslná zastřešující myšlenka celého alba.

„Já sám brýle nosím skoro pořád a musím říct, že bych se bez nich neobešel. I přes to jsou ale momenty, kdy je sundávám. Hlavně při psaní písniček. Dělám to z důvodu, že drtivou většinu jich píšu o věcech, situacích či lidech, kteří ale doopravdy neexistují. K tomu, abych napsal písničku o něčem, co není, tak potřebuju naplno využít svoji fantazii. Brýle fungují jako moje spojení s reálným světem, od kterého se ale potřebuju odpoutat, abych se mohl přenést do světa vlastního, kde pak můžu tvořit. No a právě Glasses Off je můj vzkaz pro posluchače – pokud si chtějí moje písničky poslechnout a hlavně pochopit, o čem jsou, tak se musí také odpoutat od reálného světa a nechat svoji fantazii pracovat naplno…,“ vysvětluje Rodan, který je téměř výhradním autorem všech anglických textů, stejně jako hlavní skladatelem kompletního repertoáru.

Druhou naprosto zásadní osobou Glasses Off je pak v úvodu zmíněný producent Jan Čechtický, jenž se stal Rodanovi mentorem hudebním i životním. „Jednoduše se to dá popsat, jako když mistr Yoda trénoval Luka Skywalkera. Zásluhou Honzy se můj proces songwritingu posunul na úplně jinou úroveň a troufám si říct, že čím více s ním spolupracuji, tak tím více se moje hudba stává jedinečnou. A to jen a jen díky němu,“ vyznává se talentovaný muzikant s originálním hlasovým projevem, jehož tvorba i v důsledku Čechtického přispění snese sebepřísnější srovnání se světovou produkcí.

„Na spolupráci s Rodanem mě baví konfrontace mojí optiky s jeho optikou. Baví mě, když vidím, jak mu to jde, když vidím, jak nasává a chápe různé hudební cesty a vize, které je schopen vzápětí aplikovat…,“ dodává k tomu Čechtický, jenž do studia k nahrávání alba přizval také spřízněné spoluhráče převážně z jeho Ohm Square – klávesistu Miroslava Lacka, kytaristu Yardu Helešice, violoncellistu Víta Petráška a Charlie One, která v několika písních přispěla backvokály a harmoniemi.

Výsledkem všeho výše zmíněného je desítka písní, mezi nimž nechybí předloňský první singl Gone, ani letošní jarní novinka I Don’t Believe in Love, které si zachovávají jistou v pozitivním slova smyslu folkovou naivitu a opravdovost, ale nechybí jim ani moderní (nejen) zvuková estetika s řadou přesahů. S Glasses Off tak Rodan nejenže stvrzuje svůj potenciál, ale rázem se stává kandidátem na jeden z nejzajímavějších tuzemských debutů roku…

 

Podívejte se na video k duetu s v Praze usazenou Čecho-Američankou Isabellou Noel I Just Lost a Friend, jež album uvádí:

http://y2u.be/Nd6NDbM1jSM

 

 

TikTok: www.tiktok.com/@rodan.official

 

YouTube:  www.youtube.com/c/RODANOFFICIAL

 

Instagram: www.instagram.com/rodanmusicofficial

 

Facebook: www.facebook.com/rodanmusicofficial

 

Foto: Supraphon / Lukáš Cetera

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353