Příběh Štěpky Kiliánové v podání Rudolfa Pellara

Petrolejové lampy – to je skvělá kniha, výtečný film s Ivou Janžurovou a dnes i empétrojka s desetidílnou četbou na pokračování v podání Rudolfa Pellara. Nevím, jak jste to měli vy, ale já nejdříve viděla legendární film. Děsil mne a bavil současně. Tehdy jsem poznala Štěpku Kiliánovou – dceru bohatého stavitele. Film mne uhranul natolik, že jsem brzy sáhla po knize. Chtěla jsem o té dívce vědět víc. Hltala jsem stránky, které popisovaly dětství, dospívání, a pak první roky nepodařeného manželství dívky z dobré rodiny.


Štěpka se nestihla »včas vdát«. Měla prořízlou pusu, nic si nenechala líbit a nebyla moc hezká. Možní ženichové se jí vlastně báli, i když navenek velmi oceňovali její upřímnost. Léta plynula a Štěpka byla pořád bez manžela. Ona velmi toužila být vdanou paní, nevadil jí ani posměch spolužaček, které již byly pod čepcem, jako fakt, že nemá dítě. To byl její sen, chtěla velkou rodinu, snila o dítěti ve své náruči. Nakonec se tato racionální dívka nevdala z lásky, ale po dobré úvaze, a také trošku proti vůli svých rodičů, za dávného přítele z dětství a bratrance Pavla Vejrycha.
I Pavel se žení z rozumu. Důstojník, který žil na vysoké noze, užíval si světa, se vrátil s podlomeným zdravím domů na Vejrychovsko. Jeho otec a starší bratr už nechtěli dál hasit Pavlovy požáry, nehodlali víc zadlužit rodný statek. Pavel musel neprodleně sehnat bohatou nevěstu. Po ruce byla sestřenice Štěpka. Namlouvání bylo krátké a takové rozumné. Pavel se ale své budoucí ženě nesvěřil se svým zdravotním problémem. Štěpka šla do manželství v naději, že bude mít brzy děti. Pavel věděl, že to nepůjde, někdejší nespořádaný život vytasil své drápky…
Petrolejové lampy měly být první částí zamýšleného čtyřdílného románového cyklu, věnovanému osudům dcery zednického mistra. Nakonec zůstalo jen u něho, víc do své smrti Jaroslav Havlíček nestihl. A tak sledujeme jen prvních třicet pět let života Štěpky Kiliánové – přesto jde o život bohatý na zvraty a tragédie.
Pro rozhlas román upravila Sabina Langerová. Rozhlasová úprava, která nabízí na mp3 téměř čtyři hodiny mluveného slova, se věrně drží románu. V režii Jakuba Doubravy jej načetl Rudolf Pellar. Svým příjemným hlasem vypráví tragický příběh z českého maloměsta. I díky němu nasloucháte jednotlivým kapitolám téměř bez dechu. A pokud jste viděli již zmíněný film, pak vám před očima defilují Iva Janžurová s Petrem Čepkem – vidíte je tak plasticky, že byste si na ně mohli snad dokonce i sáhnout. Tak podmanivý projev Rudolfa Pellara je.

Petrolejové lampy
Autor: Jaroslav Havlíček
Interpret: Rudolf Pellar
Žánr: román
Rozhlasová úprava: Sabiny Langerová
Režie: Jakub Doubrava
Vydavatelství: Radioservis
Rok vydání: 2012

Foto: Radioservis


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353