Pražské nahrávky proslulého francouzského flétnisty na novém albu

Pražské nahrávky proslulého francouzského flétnisty na novém 2CD Supraphonu budou představeny 26. března v rámci XXI. ročníku Flétnového dne Pražské konzervatoře, kde je pokřtí slavný žák Jeana-Pierra Rampala světově proslulý flétnista András Adorján.

Sestava 1
Praha se Jeanu-Pierru Rampalovi stala již při jeho první návštěvě vzácným místem na mapě světa. Rampalova první cesta do země východního bloku dala vzniknout přátelství s jiným mimořádným hudebníkem Milanem Munclingerem, s nímž sdílel vášeň pro barokní hudbu. Právě díky Munclingerově iniciativě se Jean-Pierre Rampal 31. května 1955 představil publiku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro na beznadějně vyprodaném recitálu s Alfredem Holečkem. Hned následujícího dne pořídil Jean-Pierre Rampal první z řady nahrávek pro vydavatelství Supraphon – Prokofjevovu sonátu. Do roku 1956 pak vznikly premiérové nahrávky sonát F. Bendy a F. X. Richtera, koncertů Stamitze, Rosettiho a především – s Pražským komorním orchestrem pod Munclingerovým vedením – koncerty Richtera a Bendy. Výjimečnost posledních dvou dokládá i ohlas mezinárodní kritiky: nahrávka byla oceněna Grand Prix du Disque de l’Académie Charles Cros. Rampalova supraphonská diskografie se uzavřela nahrávkou s Českou filharmonií z dubna 1958: právě díky Rampalovi se do mezinárodního povědomí dostalo jméno tehdy třiatřicetiletého skladatele Jindřicha Felda, jehož flétnový koncert Rampal provedl.
Praha zůstala i v pozdějších letech tomuto francouzskému fenomenálnímu flétnistovi místem návratů na koncertní pódia i setkávání se vzácnými a blízkými přáteli. Pražské otisky Jeana-Pierra Rampala v podobě legendárních nahrávek vydá Supraphon v nově remasterované podobě na 2CD v pátek 24. března 2017.

Adorjan_foto_credit_AnkerFotoMunich
Prezentaci 2CD Kompletní supraphonské nahrávky Jeana-Pierra Rampala připravuje Pražská konzervatoř v rámci XXI. ročníku Flétnového dne, který se uskuteční v neděli 26. března 2017 v koncertním sále konzervatoře Na Rejdišti 1 v Praze 1. Nejprve od 16.30 hodin profesor Pražské konzervatoře Jan Ostrý provede slovem i obrazem diskografií Jeana-Pierra Rampala a rovněž zmapuje pražské pobyty slavného flétnisty. Kmotrem CD bude světově proslulý flétnista a Rampalův žák, později jeho dlouholetý kolega a přítel András Adorján, jenž od 18:00 hodin vystoupí spolu s klavíristkou a profesorkou Pražské konzervatoře Silvií Ježkovou na svém recitálu, kde zazní skladby C. Dopplera, F. Dopplera, A. Dvořáka a W. A. Mozarta.
Miroslav Lopuchovský, vedoucí oddělení dřevěných dechových nástrojů Pražské konzervatoře a zakladatel Flétnového dne, k tomu poznamenal: „Flétnové dny na Pražské konzervatoři jsou největší akcí svého druhu pro široké spektrum zájemců o hru na příčnou flétnu z celé České republiky. V posledních ročnících se nám podařilo pozvat mezinárodně uznávané flétnisty, a to se týká i letošního hosta Andráse Adorjána, profesora Vysoké hudební školy v Kolíně nad Rýnem, Vysoké hudební školy v Mnichově a dlouholetého lektora Rampalových hudebních akademií v Nice a dalších mistrovských kurzů. Je také pravidelně porotcem významných flétnových soutěží a předsedou Německé společnosti pro flétnu.“

Album na Supraphonline:
https://www.supraphonline.cz/album/294417-jean-pierre-rampal-v-praze-kompletni-supraphonske-nahravky

Pražská konzervatoř: www.prgcons.cz

Foto: Supraphon / Anker Foto Munich