Podívejte se na nový klip skupiny Darwin

Filip Darwin Kotek je studentem šestého ročníku konzervatoře Jaroslava Ježka obor Herectví a zpěv. Vyučený kadeřník už od teenegerovských let věděl, že se »stříhání a natáčení vlasů« věnovat nebude. Chtěl raději »natáčet písničky«… Svádění Múz bylo prostě silnější. Neodolatelné.


Od začátku studií na pražské konzervatoři chtěl svoji vlastní kapelu, ale všechny pokusy končily nezdarem. Až před dvěma lety došlo na hudebním festivalu Labské léto k šťastnému setkání. Filip potkal zkušené teplické muzikanty – kytaristy Martina Kolaříka a Radovana Krejčího. Hned bylo jasné, že si budou rozumět. Začali psát a zkoušet první písničky. Trojici doplnili o bubeníka Adriana Ševečka a basistu Romana Pospíšila. A na světě byl… Darwin!
Ve studiu RePrague, pod dohledem producenta Martina Ledviny, začala kapela natáčet první demosnímky. Od začátku bylo jasné, že prvním singlem, doprovozeným videoklipem, bude Filipova autobiografická zpověď Svítání.
„Ahoj, jsem Filip a tehdy mi bylo osmnáct. A mám se prý pokusit o rekapitulaci »pohnutek«, které mě vedly k napsání týhle písničky.
Upřímně: moc se mi do toho nechce…
Možná, že bych se ale bez toho zážitku a zkušenosti nikam v životě pořádně nehnul… Možná bych nezestárl… Možná bych se doteď nebudil v noci z blbých snů… Asi bych nezaložil kapelu… Ale každopádně vím, že kdybychom se tenkrát s J. nepotkali, nevznikla by tahle písnička a nikdy by se mi před očima nemíhaly zvláštní obrazy, které jsem se pokusil přetavit do klipu, i přesto, že přesně takhle se to samozřejmě neodehrálo… Bylo to o moc horší…
Netuším, jak přesně někomu nezúčastněnému popsat, co se děje v okamžiku, kdy se vám člověk, kterýho milujete, před očima propadá den za dnem hlouběji a hlouběji do fetu…
Zkrátím to a úmyslně přeskočím ty nejhorší okamžiky, což jsou ty, ve kterých víte, že se nedá věřit vůbec ničemu, co ten druhý právě říká… Když jí odvezli do léčebny, byl jsem jediný, kdo za ní jezdil a kdo věřil, že z toho bahna vede cesta zpátky „na světlo“… Trvalo to půl roku. Půl roku, během kterýho jste mohli pozorovat, jak se na zdi u její postele čím dál víc rozbíhají rýhy od jejích nehtů jako mapy popraskanýho skla. Až jednoho dne sklo praskat přestalo… Zdálo se to skoro nemožný. Pomohl jsem J. zabalit tašku a vyrazili jsme pryč.
Tak o tomhle ta písnička je… A mimochodem… Už spolu dávno nejsme, takže ani nevím, jestli ten příběh má doopravdický happy end. Přál bych si samozřejmě, aby to tak bylo, ale moc tomu nevěřím…“
Filip, listopad 2011

Videoklip Svítání
hrají: Filip Kotek a Karolína Baranová
scénář a režie: Jonáš »Lipo« Červinka
kamera: Marek Dvořák
styling: Dušan Chrástek

Podívejte se na nový videoklip Svítání:

Foto: Sony Music