Peter Mayle – Hotel Pastis

Romantický příběh z Provence s kriminální zápletkou plný humoru i napětí. Simon Shaw, šéf dobře prosperující londýnské reklamní agentury, se vydává na dlouho odkládanou dovolenou do slunné Provence. Potřebuje nabrat síly po nedávném rozvodu, tahanicích s chamtivou exmanželkou a mnohaletém pracovním zápřahu…

Brit omámený anýzem a levandulí

Okouzlení atmosférou Jihofrancouzské Provence podlehl kdekdo, ale pro nedávno zesnulého britského novináře a spisovatele Petera Mayla (1939–2018) se tento kraj stal červenou nití jeho tvorby i života.

Svou kariéru začal Peter Mayle jako reklamní copywriter, tuto profesi však s ulehčením opustil počátkem sedmdesátých let, kdy začal zaznamenávat první spisovatelské úspěchy. Jeho ranou tvorbu představovaly především úsměvně pojaté naučné knihy pro mládež z oboru sexuální výchovy. Zlom nastal na sklonku osmdesátých let, kdy se Mayle vydal za inspiraci k malebnému pohoří Lubéron v jižní Francii. Kniha Rok v Provenci, která v pitoreskním kraji posléze vznikla, se stala bestsellerem, svému autorovi přinesla takřka okamžitý úspěch a slávu a určila dominantní směr jeho další tvorby. Okouzlený Brit už pod provensálským sluncem zůstal, první kniha se rozrostla na dlouhou řadu titulů a v kraji levandule jejich autor nakonec i zemřel.

Román Hotel Pastis vydal poprvé roku 1993. Vlastní zážitky od Lubéronu, provoněné upřímným holdem tamnímu životu, lidem i kuchyni, které plodný autor štědře projevuje ve všech titulech své »provensálské« řady, se v teto knize transformovaly v ryze fiktivní příběh, byť oplývající mnohými autobiografickými rysy. I románový hrdina Simon Shaw ma dost svého zaměstnání v reklamě, i on prožil nepříliš snadný rozvod, i on se dostává do Provence bez větších plánů a tak trochu náhodou, i on zde prožije lásku na první pohled, a to nejen k tamnímu kraji, i jemu učaruje pohled na lubéronské skály, i on se rozhodne svůj život změnit a trvale spojit s tímto půvabným krajem. Idylku však naruší mnohé svérázné postavičky a také skupina místních kriminálníčků, kteří se svým plánem na vyloupení nedaleké banky Simonovi nečekaně zkříží cestu.

Hotel Pastis je příjemný odpočinkový příběh, navazující na dobrou tradici anglické humoristické literatury, ve kterém můžeme slyšet ozvěny románů P. G. Wodehouse, ale i třeba Chevallierových Zvonokos, a po jehož přečtení, respektive poslechu, dostane asi leckdo chuť navštívit kraj levandulových polí, slunce – a pastisu.

Premiéru četby odvysílal ČRo Dvojka.

 

Peter Mayle

Hotel Pastis

Cena CDmp3: 329 Kč

Celkový čas: 4 hodiny a 36 minut

Čte Aleš Procházka

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353