Nahrávky Supraphonu nominované na Oscara klasické hudby!

Britské Gramophone Awards jsou přezdívány »Oscaři klasické hudby«. Už pětatřicet let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek vydaných v období mezi 1. červnem a 31. květnem vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších. Na konci srpna tuto užší nominaci zveřejňují. Umělci přebírají ocenění z rukou celebrit britského kulturního života na velkolepé galashow v Londýně.


V právě zveřejněných nominacích Gramophone Awards se i letos objevují nahrávky českého vydavatelství Supraphon.
V kategorii Komorní hudba – získal nominaci za nahrávku Smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka jeden z nejlepších komorních souborů současnosti Pavel Haas Quartet.
V kategorii Archiv je nominován titul z ediční řady Russian masters, který zachycuje jedinečný koncert z Pražského jara 1960. Jde o záznam Beethovenových smyčcových trií v podání tří gigantů mezi ruskými hudebníky – Leonida Kogana, Rudolfa Baršaje a Mstislava Rostropoviče.
V kategorii Orchestrální hudba získal z nahrávek Supraphonu nominaci Sukův Asrael. Jde o poslední nahrávku Sira Charlese Mackerrase s Českou filharmonií.


Slavnostní udělení cen proběhne ve čtvrtek 6. října 2011 v londýnském hotelu Dorchester. V rámci slavnostního programu zde také vystoupí Pavel Haas Quartet. „Z našich čtyř CD, které jsme dosud u Supraphonu vydali, byly všechny na Gramophone Award nominovány. Ta první nahrávka dokonce i ocenění získala – tak se necháme překvapit, jak to dopadne letos, když budeme na místě,“ říká s úsměvem violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek. Právě začínající sezóna bude pro Pavel Haas Quartet opět naplněna koncertováním po celém světě. Jen do konce letošního roku mají v diáři naplánovaná vystoupení v Německu, Dánsku, Anglii a také turné po Japonsku.


V loňském roce Supraphon získal Gramophone Award za nahrávku Symfonických básní Antonína Dvořáka s Českou filharmonií řízenou Sirem Charlesem Mackerrasem.

Foto: Supraphon