Martin Řezníček – Rozpojené státy

Autorská četba z knihy moderátora Událostí České televize Martina Řezníčka o pěti letech, které strávil v USA jako zahraniční zpravodaj.

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Audiokniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli.

 

Martin Řezníček – Rozpojené státy

Virtuální album

Čte: Martin Řezníček

Režie: Aleš Vrzák

Premiéra četby proběhla na Českém rozhlase Plus v lednu 2021

Cena: 249 Kč

Celkový čas: 5 hodin 54 minut (15 částí)

Stejnojmennou knihu vydalo v roce 2020 nakladatelství Argo

 

Obsah alba:

1 Kim Novaková, Bohdan Pomahač a Carmen Tarletonová

2 Stahl House a vila Tugendhat, Cliff House a Barrandovské terasy

3 Boston a český West v Texasu

4 Josef Hasil, Jim Peterik a tygří oko, Martin Greenfield

5 Trumpova volební noc

6 Trumpův první kandidátský projev

7 První Trumpovy primárky

8 Nominační sjezdy v Pensylvánii a Ohiu

9 Henry Kissinger, Rusko a sociální sítě

10 Rasové nepokoje

11 Konfederační památníky

12 Střelné zbraně

13 Vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho

14 Vztah k válečným veteránům

15 Přírodní katastrofy a dočasně spojené státy

 

 

V pondělí 15. března vyjde v Týdeníku Rozhlas č. 12 titulní rozhovor s Martinem Řezníčkem

 

(…)

 

Proč jste napsal knihu Rozpojené státy? A jak se píše novináři, který je zvyklý mluvit?

Celou dobu se ve mně praly dvě věci. Jednak že si troufám napsat text o zemi, která se nedá vměstnat do jedné knihy, a jednak že předpokládám, že má kniha někoho zaujme. Při psaní jsem příběhy znovu prožíval. Znovu jsem si pouštěl natočené reportáže, dočítal jsem si k tomu další věci na internetu, díval jsem se na příspěvky ostatních novinářů… Díky tomu se mi vybavily detaily, o kterých jsem si myslel, že jsem je už dávno zapomněl. A to mi velmi pomáhalo dát text dohromady. Kdysi jsem říkal svému kamarádovi Michalu Kubalovi: „Já ti nevím, když si čtu svoje texty, mě to nějak nebaví, mám k nim výhrady…“ A on se na mě jen podíval a řekl: „Ale ty nejsi čtenář, ty je číst nebudeš.“ Trochu mě to tehdy pobavilo, říkal jsem si, no tak snad si to někdo z kamarádů přečte. Baví mě si s textem hrát, ale současně vím, že nejsem spisovatel. Jsem novinář, reportér. Není to žádná vysoká literatura, nejsou to Čapkovy cestopisy. Je to nesmělý pokus dát dohromady pár vzpomínek a příběhů a třeba podnítit něčí zájem.

 

Známkou toho, že vaše knížka vzbuzuje zájem, je i to, že byla natočena jako Radiokniha na Plusu. A že vás režisér Aleš Vrzák oslovil, abyste ji načetl vy sám.

To je vlastně další život té knihy, který jí vdechl režisér Aleš Vrzák. Známe se spolu dlouho a považuji ho za skvělého rozhlasového režiséra. Proto mě překvapilo, když přišel s myšlenkou, abych text načetl sám. Zpočátku jsem to odmítal se slovy, že nejsem herec a neumím pracovat s hlasem, že to bude fuška pro něj i pro mě, ovšem on mě přesvědčil, že právě autenticita projevu novináře bude zajímavá. Jednoduché to vůbec nebylo, ale moc mě to bavilo. A možná se ta knížka díky čtení před půlnocí dostala k posluchačům, kteří by se o ní jinak nedozvěděli. Navíc – vysílalo se to v lednu, v době vrcholících pří a nepříjemných událostí v USA, a tím kniha získala na aktuálnosti.

(…)

 

Více se dočtete v Týdeníku Rozhlas č. 12, který vyjde v pondělí 15. března.

 

Rozhovor s Martinem Řezníčkem k vysílání na ČRo Plus z 20. prosince 2020 ˃˃˃

 

O autorovi:

Martin Řezníček se narodil v roce 1976. Novinář a reportér, v letech 2012–2017 zahraniční zpravodaj České televize v USA. Od června 2018 moderuje hlavní zpravodajskou relaci České televize Události a Události, komentáře na ČT24.

 

Foto: www.radioteka.cz