K. T. O. – Je nám pade!

Kultovní trampská kapela oslavuje jubileum vzniku vydáním 2CD! A 18. září pokračují oslavy slavnostním koncertem v Lucerně s mnoha hosty! František Hacker a Vladislav Morava spolu hráli už od roku 1961, o dva roky později k sobě přibrali Františka Turka – a byli tři. Vystupovali pod názvem »Hacker, Morava, Turek«, na žádném oficiálním názvu se totiž nemohli shodnout. Jednou ale, když šli zase na nějaké vystoupení, jim pořadatel řekl, že jako trvale hrající kapela by měli mít název. Jejich kamarád a tramp Jarda Krejčí, tehdejší šerif společenství K.T.O., povídá: „Tak se jmenujte K.T.O., když jste naši.“


A rázem měli jméno K.T.O., tedy Kamarádi táborových ohňů. Franta (Hacker) a Vláďa (Morava) hráli na kytary a zpívali, Franta (Turek) hrál na uke banjo, které mu podle jeho vlastního návrhu postavil Přemysl Špidlen, houslový mistr světového formátu. Franta byl hvězda, hrál na banjo po „formbyovsku“ a měl neuvěřitelný styl. Jejich muzika tak dostala jiný, nový »šmak«.


Od konce roku 1969 hraje skupina ve větším nástrojovém a vokálním obsazení, když odešel banjista Turek, ale sestavu doplnili hned tři hudebníci od Mustangů – Zdeněk Skarlandt, Petr Třebický a Václav Vébr. Karel Vlach, kapelník slavného bigbandového orchestru, říkal: „Jdu si poslechnout hadráčky.“ Měl jejich vokály moc rád, ale utahoval si z nich, že nemají na jevišti pořádné šaty. Počátkem sedmdesátých let natočili K. T. O. s původním hostem Fery Friedrichem dvě LP desky. Americká ambasáda je poslala do Nashville, TN, USA., a co se nestalo: K.T.O. dostali pozvání na světový country festival! V roce 1972 se pak v Riegerových sadech konal koncert a potlach pro 1500 trampů, objevil se tam i Waldemar Matuška. Oslovil Frantu jako kapelníka K. T. O., jestli by se nemohli spojit. Plácli si na to a od té doby s nimi zpívala i Olina (Olga Blechová). Walda se rozhodl pro společné účinkování, přestože skupina K. T. O. měla v době normalizace zákaz působení v Československé televizi i v Československém rozhlasu a nebyla prezentována v novinách a časopisech.


V roce 1974 přišel do kapely bubeník Miloslav Žižka. V letech 1975, 1978, 1980 a 1983 se pak zúčastnili country festivalů v USA. Byla to podivná situace: do ciziny sice směli, ale v Čechách se o nich vůbec nemluvilo. Poslední výjezd do Ameriky v roce1983 už byl bez Vládi Moravy, který o dva roky dříve odešel z republiky. Po emigraci Waldemara a Oliny v roce 1986 nastala těžká doba zákazů a odmítání sdělovacími prostředky a pořadateli. To mělo samozřejmě také dopad ekonomický a vše se promítlo i do osobních vztahů. Ale to by nebyli kovbojové z K. T. O., aby se nepokusili prostřílet se dál. Koncem roku 1986 do kapely přibrali Miloslava Tottera, hrajícího na foukací harmoniku a Danu Hackerovou, zpěvačku, která (s mateřskou pauzou od roku 1992 do roku 2007) s nimi zpívá stále. V roce 2006 odešel M. Totter, čtyři roky nato se objevil kapelový benjamínek, foukačkář a zpěvák Jean Valajanis: a tak hrají dodnes!


2CD K.T.O. – Je nám pade! obsahuje celkem 52 písniček z období 1969 až 1992. Na tomto reprezentativním výběru nechybí ani písně v podání Waldemara Matušky a Olgy Blechové – například hit sedmdesátých let Co děláš, to dělej rád.
Skupina K.T.O. oslaví půl století činnosti slavnostním koncertem v pražské Lucerně 18. září 2013. Blahopřát přijde mnoho hostů i zakládající člen Vladislav Morava či Olga Blechová-Matušková se synem.

Foto: Supraphon