Josef Suk – Early recordings

Ráno 7. července 2011 přinášely agentury světu zprávu o odchodu jedné z legend hudby 20. století. Josefa Suka dnes po právu řadíme mezi nejvýznamnější houslisty epochy. Do začátku umělecké dráhy dostal nesporné nadání, ale i zavazující pocit očekávání, protože byl vnukem skladatele Josefa Suka a pravnukem Antonína Dvořáka.


Již v polovině 50. let minulého století se výrazně etabloval na mezinárodní scéně – a začal také natáčet. Předkládané nahrávky, povětšinou zde poprvé na CD, pocházejí z let 1956–1967 a představují Josefa Suka již jako zralého umělce s výrazným interpretačním názorem a nádherným, zcela charakteristickým tónem. Především s klavíristy (Holeček, Panenka, Hála) během krátké doby nahrál obdivuhodnou šířku repertoáru od milovaného Dvořáka a Suka, ke kterým se pak opakovaně vracel, až po sonáty Debussyho a Janáčka (oceněné Grand Prix du Disque de l’Académie Charles Cros) či dueta Kodályho a Honeggera s violoncellistou André Navarrou. Tyto pečlivě remastrované nahrávky jsou historickým dokumentem, ale především živým svědectvím o mladém svrchovaném muzikantovi, jehož jméno se posléze nesmazatelně zapsalo mezi legendy.
Rané nahrávky Josefa Suka – dosud nevydané svědectví houslové legendy 20. století.

Tracklist
Dvořák* – Romantické kusy, Sonatina, Sonáta. Suk – Čtyři skladby op. 17*. Smetana – Z domoviny. Martinů – Dua pro housle a violoncello č. 1 a 2*. Sonáty pro housle a klavír (Janáček, Ježek, Brahms*, Grieg*, Respighi*, Debussy, Poulenc, Franck). Schubert – Sonatina op. 137, Duo op. 162. Mozart – Duo pro housle a violu K 424. Honegger – Sonatina pro housle a violoncello*. Kodály – Duo pro housle a violoncello, op. 7*

Josef Suk – housle, Alfréd Holeček, Jan Panenka, Josef Hála – klavír. Milan Škampa – viola, André Navarra – violoncello

Reedice / * poprvé na CD
Vychází: 27. 10. 2011
Cena 6CD: 699,- Kč

Foto: Supraphon