Jižní pól vydává reedici svého jediného alba spolu s nikdy nevydanými nahrávkami

Skupina Jižní pól vydává reedici svého jediného, eponymního alba z roku 1991, ke kterému připojila bonusový materiál pocházející z téhož období a přidala album s nikdy nevydanými nahrávkami.

2A

Pražská skupina Jižní pól patřila v druhé půli osmdesátých let k nejvýraznějším zjevením na české hudební scéně. Pokládala základní stavební kameny zdejší indie rockové hudby a zároveň patřila k těm kapelám, jež se snažily dokázat, že ani pop nemusí být nutně synonymum nevkusu. Skupina inspirovaná Davidem Bowiem, U2 nebo The Cure byla pokračováním legendární novovlnné formace Letadlo, kterou na jaře 1983 nekompromisně »zařízl« smutně proslulý článek Nová vlna se starým obsahem vydaný v komunistickém týdeníku Tribuna. Po roce 1991 skupina přestala vystupovat a ke koncertování se vrátila až v roce 2014.

Jizni pol - Jizni pol 1991 + nevydane nahravky

Album Jižní pól (1991) vyšlo původně pouze na vinylu a je vyhledávanou a ceněnou sběratelskou raritou. Písně Smutná Máry, Kristýna z Berlína nebo Sám se svým nebem jsou dodnes na playlistech Radia 1 i Radia Beat. Remasterovaná verze přichází jako dlouho očekávaná reakce na stále se objevující žádosti fanoušků o oficiální reedici legendárního alba. Na první disku právě vydávaného dvojalba ho doplňují píseň Hé Rám z jediného vydaného singlu (1988) a skladby původně vydané na kompilaci Nové horizonty (1990).

15

Druhý disk kompletuje studiové nahrávky z let 1985–1991, ke kterým je připojena jedna novinka z letos dokončovaného nového alba. Zahrnuje nikdy nevydané nahrávky od vůbec první skladby nahrané v roce 1985 v domácím letenském studiu po písně v prvních verzích předcházejících nahrávky pro LP a první novinku z připravovaného alba. Stylová a aranžérská pestrost tvoří nečekaně nadčasový a dynamický celek, který jako by ignoroval běh času. Široké rozpětí výrazu, který Jižní pól, resp. většinový autor skladeb Josef Vondrášek, elegantně volí k podtržení nálady písní, sahá od reggae přes funk až po hard rock. Texty zaujmou svými tématy, slogany i vtipnou ironií a nadhledem.

Foto: Warner Music


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353