Gustav Mahler – Píseň o zemi

Píseň o zemi – poslední kamínek v mahlerovské diskografii Dagmar Peckové. V kontrastu k Osmé »symfonii tisíců« hovoří další Mahlerovo vokálně-symfonické dílo nečekaně intimním jazykem plným něhy a hlubokého smutku, zrcadlícím samu esenci Mahlerovy duše na sklonku jeho života.

Mahler

Onen smutek, odrážející mj. těžké události ve skladatelově životě a procházející v různých odstínech všemi šesti písněmi, jako by se v konci díla rozplýval ve smířeně opakovaném slově »věčně«, otevírajícím nekonečný prostor po tomto životě. Jméno mezzosopranistky Dagmar Peckové je již od samého počátku její mezinárodní dráhy organicky spjato s Mahlerovým dílem, jak mj. dokládají vysoce ceněné nahrávky s Jiřím Bělohlávkem a jeho PKF. Jejím partnerem na této nahrávce je tenor Richard Samek, jehož hlas znají návštěvníci řady významných evropských operních domů, a překvapivě komorně obsazený soubor namísto naddimenzovaného romantického orchestru. Sólistka se totiž pro umocnění intimity díla rozhodla natočit Schoenbergovu komorní úpravu Písně o zemi. Dagmar Pecková si touto nahrávkou plní svůj sen a doplňuje symbolicky poslední chybějící kamínek do své mahlerovské diskografie.

 

Gustav Mahler – Píseň o zemi

Dagmar Pecková, Richard Samek

Schoenberg Chamber Orchestra, Petr Altrichter

CD / VYCHÁZÍ: 16. 3. 2018

 

GUSTAV MAHLER (1860-1911) – PÍSEŇ O ZEMI (DAS LIED VON DER ERDE) V ÚPRAVĚ PRO KOMORNÍ SOUBOR (ARNOLD SCHOENBERG, RAINER RIEHN)

DAGMAR PECKOVÁ – MEZZOSOPRÁN, RICHARD SAMEK – TENOR, SCHOENBERG CHAMBER ORCHESTRA, DIRIGENT PETR ALTRICHTER

 

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353