Graham Greene – Lidský faktor

Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydalo na letní dovolenou špionážní román Grahama Greena Lidský faktor v upravené reedici rozhlasové dramatizace z roku 2008. V hlavních rolích se představí Jiří Adamíra a Hana Maciuchová a dále hrají Vladimír Ráž, Luděk Munzar, Ladislav Frej, Radek Brzobohatý, Ivan Trojan a další.

SS018654-CZ

„Dramatizaci románu Grahama Greena Lidský faktor jsme točili v květnu 1993 v režii Jana Bergera. U mikrofonu se sešla výsostná společnost kolegů, v hlavní roli Jiří Adamíra, a já jsem se těšila na každý den, kdy jsme se scházeli ve studiu 6 Českého rozhlasu. Byla to neskutečná doba, intenzivně žitý čas, milosrdný dar osudu. Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Díly četby jsou uvedeny citací Josepha Conrada: ,Vím jen to, že ten, kdo si vytvoří nějaké pouto, je ztracen. Do jeho duše už vnikl zárodek zkázy.ʻ Téma, které se vznášelo nad hlavními hrdiny v situacích románu i nad námi. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce,“ vzpomíná Hana Maciuchová

 

Henry Graham Greene (1904 Anglie – 1991 Švýcarsko) byl jedním z nejvýznamnějších romanopisců 20. století. Psal také povídky, eseje, divadelní hry, scénáře, literární a filmové kritiky. Nějaký čas pracoval jako novinář a po určitou dobu byl dokonce zaměstnancem ministerstva zahraničí a agentem britské tajné služby. Jeho příběhy kombinují epiku s morálními a náboženskými otázkami z neortodoxně katolické perspektivy. Témata jeho děl mají společného jmenovatele v hlubokém, věčně pochybujícím, především však v osvobozujícím básnickém pohledu na člověka z hlediska spisovatelova základního atributu lidství – svědomí. Greenovy příběhy jsou typické více rovinami. Obsahují často dobrodružná, detektivní či politická témata, dominují však filozofická a mravní či náboženská dilemata. Pro životní a spisovatelský postoj Grahama Greena je příznačné, že vždy stál na straně těch, kdo jsou v rozporu s vládnoucím establishmentem, odsoudil španělského generála Franca, stejně vehementně a jednoznačně vystupoval proti americké válce ve Vietnamu, iktátorským režimům v Latinské Americe, vojenské okupaci Československa v roce 1968 a proti porušování lidských práv kdekoli na světě.

 

Román Lidský faktor (1978), napínavý příběh se špionážní tématikou, se dočkal už rok po svém vzniku filmového zpracování. Pro svou dramatičnost a společenskou výpověď oslovil i redakci rozhlasových her a dokumentu Českého rozhlasu. Ve zpracování Josefa Hlavničky pod režijním vedením Jana Bergera byl natočen v roce 1993 jako osmidílný seriál a nyní vychází již podruhé na CD (poprvé v roce 2008 jako 4CD). Znovu tak můžete slyšet strhující příběh, jehož hlavní hrdina – příslušník britské tajné služby – pracuje pro ruskou špionáž. V prostředí, kterému vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost. Velkou zásluhu na kvalitě rozhlasové dramatizace mají hlavní představitelé Jiří Adamíra a Hana Maciuchová.

 

Graham Greene

Lidský faktor

V hlavních rolích Jiří Adamíra a Hana Maciuchová

Hudba Emil Viklický

Celkový čas 4 hodiny 13 minut

Cena CD mp3: 299,- Kč

Rozhlasová nahrávka dramatizace špionážního románu z roku 1993

 

Foto: Radioservis

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353