Fenomém audioknihy stále roste

Díky rostoucímu počtu posluchačů audioknih, kteří v autě, na cestách, při odpočinku nebo při domácích pracích sami, ve dvou či s dětmi poslouchají »knížky do ucha«, se neustále rozšiřuje i nabídka titulů. Vydavatelství Supraphon patří k tradičním a největším vydavatelům nahrávek mluveného slova a jeho kompletní katalog na portálu Supraphonline.cz obsahuje bezmála tisícovku titulů. Supraphon stojí jako vydavatel na třech pomyslných nohách, jimiž jsou populární hudba, vážná hudba a mluvené slovo. Loni vydal celkem na osmdesát titulů, z nichž dvě desítky patřily právě mluvenému slovu. O novinkách tohoto žánru také pravidelně informuje posluchače na speciální platformě Salon mluveného slova, který je součástí jeho webových stránek.

K nejúspěšnějším audioknihám Supraphonu v loňském roce patří například Cesta do pravěku Karla Zemana, kdy ikonický filmový příběh skvěle načetl Oldřich Kaiser; nový román Zdeňka Svěráka Strážce nádrže, jenž vyšel v autorově osobité interpretaci; Slavné české kriminální příběhy I. M. Jedličky zaujaly poutavým podáním Norberta Lichého; životopis legendy českého swingu Jiřího Traxlera Život v rytmu swingu oživil hlasem Igor Orozovič, který před časem s nominací na Thálii ztvárnil protagonistu i na scéně Národního divadla. Ze své vtipné knihy Z deníku ajťáka vytvořil audioknihu komik Lukáš Pavlásek a autorské čtení knihy Neboj se vrátit domů Marie Svatošové a Aleše Palána dalo vzniknout pozoruhodné audioknize o tabuizovaném tématu smrti. Posluchače loni zaujala i audioverze bestselleru Postel, hospoda, kostel oblíbeného kněze Zbigniewa Czendlika, či soubor 33 pověstí o hradech a zámcích v přednesu Jana Kanyzy.

U dětských posluchačů bodoval Supraphon především svéráznou hudební pohádkou písničkářky Radůzy nazvanou Uhlíř, princ a drak i veselou historií epochálního vynálezu žárovky Taťuldo, zhasni! Divadla Spejbla a Hurvínka. Zaujaly i poutavě, srozumitelně a posluchačsky přístupně nahrané Nejkrásnější příběhy z Bible v podání hereckých hvězd Jiřího Dvořáka, Hany Maciuchové, Simony Postlerové, Jana Kanyzy a Miroslava Táborského. Na závěr loňského roku vydal Supraphon dvě archivní lahůdky: Suma sumárum Jana Wericha, kompletující Werichovy slavné i neznámé nahrávky, a k šedesátému výročí založení proslulého Divadla Semafor výpravný 15 CD komplet Zuzana, Jonáš a spol./9 her z let 1959–1964.

Chystá se audiokniha se Šafránkovou

Letošní rok v edici mluveného slova otevře Supraphon koncem února, kdy vydá novinku zkušené autorky relaxačních nahrávek, psycholožky a léčitelky PhDr. Miroslavy Maškové. Pod názvem Rozjímání s anděly naváže autorka na své úspěšné audioknihy Tajemno kolem nás a Usínání s anděly. Z jarní produkce lze také předznamenat audioknihu 50 nejznámějších bajek v podání oblíbených herců Pavla Zedníčka, Simony Postlerové či Arnošta Goldflama. V nahrávacím studiu právě vznikají audioknihy Baron Prášil s Miroslavem Táborským či pozoruhodný životopisný bestseller Michelle Obamová, Můj příběh, který čte Zuzana Stivínová. V červnu uctí Supraphon devadesáté výročí narození jedinečného spisovatele Oty Pavla. Z jeho díla se připravuje komplet slavných archivních nahrávek doplněný o nové. Dále vznikne audiopodoba pohádky O statečném kováři, a Norbert Lichý načte dojemný a slavný příběh o psí věrnosti Lassie se vrací. V aktuálním plánu edice audioknih Supraphonu upoutá rovněž kriminálka Michala Sýkory Ještě není konec, kterou proslavila televizní série Vodník, memoárový román Nikdy není pozdě na šťastné dětství od Beatrice Landovské v podání Libuše Šafránkové a historicko-fantastický román Lvářka mladé autorky Terezy Janišové, který čte Bára Hrzánová. Ani letos nezůstane stranou cenný archiv Supraphonu, jenž tentokrát umožní vznik rozsáhlého kompletu z nahrávek Osvobozeného divadla a také reprezentativní kompilace nahrávek, oslavující 100. výročí vzniku legendární loutky Spejbla.

Salon mluveného slova: https://www.supraphon.cz/salon-mluveneho-slova

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353