Collegium Marianum vydává objevné album Cachua Serranita

Renomovaný soubor Collegium Marianum, který letos oslaví pětadvacet let od svého založení, se intenzivně věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Před patnácti lety zahájilo Collegium Marianum úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které vydalo již osm jeho nahrávek, a to nejen v rámci pozoruhodné řady Hudba Prahy 18. století.

V pátek 25. února 2022 přibude album deváté, které dostalo tajemný název: Cachua Serranita. Přináší díla českého skladatele Josefa Brentnera, italského jezuity Domenica Zipoliho či švýcarského misionáře Martina Schmida, která se rozezněla před mnoha staletími v indiánských obcích uprostřed džungle a v horách. Jejich díla se mísila s tradiční hudbou, jako se kečua, jazyk místních obyvatel, mísil se španělštinou.

K novému albu Cachua Serranita umělecká vedoucí Collegia Marianum Jana Semerádová uvedla: „Ke spojení dvou od sebe tolik vzdálených koutů světa mě přivedl nejen pomyslný lodní kufr, v němž se do Jižní Ameriky dostávaly partitury barokních mistrů, mezi nimi i oblíbeného Brentnera, ale především vášeň pro lidovou hudbu a objevování »vskutku barbarské krásy«, jak se Telemann vyjádřil o hanáckých písních a tancích. Stejně tak byli evropští misionáři uchváceni muzikalitou původních obyvatel dnešní Bolívie a Peru.“

Collegium Marianum svoje nové album Cachua Serranita vydává u Supraphonu na CD, a i digitálně – již v pátek 25. února 2022.

MULTILINK: https://www.supraphonline.cz/album/671524-cachua-serranita/cd

 

TEASER: https://youtu.be/UqWTO8pVkTE

 

Collegium Marianum

Jana Semerádová – flétny, umělecká vedoucí

Vojtěch Semerád – barokní housle a viola, perkuse, zpěv

Jiří Sycha – barokní housle, charango, zpěv

Marcel Comendant – cimbál, perkuse

Ján Prievozník – G violon

 

Album Cachua Serranita obsahuje skladby:

Hanaq pachap cussicuinin (hymnus k Panně Marii, Lima 1631), Taye jueves Santo (Santa Cruz de la Sierra, 18. století), Cachua serranita (Codex Martínez Companón, Peru, 18. stol.). Kristian Gottfried Hirschmentzel (1638–1703) – Moravica, Bohemicus saltus. Anonym – Aria Hannaco. Georg Philipp Telemann (1681–1767) – Hanaquoise, Hanasky. Jan Josef Ignác Brentner (1689–1742) – Concerto da camera in F, Bourrée & Capriccio z Concerta in g. Domenico Zipoli (1688–1726) –Zuipaqui / Ad Mariam. Martin Schmid (1694–1772) – Pastoreta Ychepe flauta. Tři peruánské lidové písně. Šla panenka smutně (Sborník hanáckých tanců pro klavichord, cca 1700). České a moravské lidové nápěvy

Foto: Supraphon / Petra Hajská