Brahms – kompletní klavírní tria (Smetanovo trio)

Renomované a kritikou vysoce oceňované Smetanovo trio po dokončení nahrávky kompletních trií Antonína Dvořáka (Supraphon) logicky navazuje integrálem díla Johannesa Brahmse. S klavírem si Brahms vysloužil obdiv již v dětství, často byl sám prvním interpretem svých skladeb. Mezi prvním triem, jež Brahms psal jako dvacetiletý, a tím posledním se rozprostírá téměř 40 let skladatelova života.


Vedle tří klavírních trií v tradičním obsazení napsal trio s lesním rohem a trio klarinetové. Zvuk lesního rohu, na který Brahms také sám hrál, prý velmi milovala skladatelova matka; hornové trio vzniklo v reakci na matčinu smrt. Inspirací pro vznik klarinetového tria pak posloužil vyhlášený klarinetista Richard Mühlfeld, kterého si skladatel nesmírně vážil. Hostem Smetanova tria na nahrávce je vynikající klarinetistka Ludmila Peterková a hornista Přemysl Vojta, vítěz soutěže ARD Mnichov (2010) a držitel Beethovenova prstenu.
Brahms s jemností i strhující romantickou expresí Smetanova tria. Nová nahrávka. Titul vychází: 9. listopadu 2012.

Brahms – kompletní klavírní tria (Smetanovo trio)
Johannes Brahms – Klavírní tria č 1. H dur op. 8, č. 2 C dur op. 87, č. 3 c moll op. 101. Trio Es dur pro lesní roh, housle a klavír op. 40, Trio a moll pro klarinet, violoncello a klavír, op. 114
Smetanovo trio (Jana Vonášková-Nováková – housle, Jan Páleníček – violoncello, Jitka Čechová – klavír), Přemysl Vojta – lesní roh, Ludmila Peterková – klarinet jh.
Cena 2CD: 499,- Kč

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353