Boris Giltburg a manželé Jarůškovi z Pavel Haas Quartetu nahrávají kompletní klavírní tria Antonína Dvořáka

Natáčení Dvořákových kompletních klavírních trií v podání předních umělců světového renomé – izraelského klavíristy Borise Giltburga a členů mezinárodně uznávaného komorního souboru Pavel Haas Quartet houslistky Veroniky Jarůškové a violoncellisty Petera Jarůška – probíhá od prosince do května ve studiu Wyastone ve Velké Británii. Debutová nahrávka ansámblu, který se již představil na několika významných mezinárodních festivalech, vyjde u vydavatelství Supraphon na podzim 2023.

Když se v roce 2014 potkali klavírista Boris Giltburg se souborem Pavel Haas Quartet na festivalu v holandském Zeistu při interpretaci Dvořákova Klavírního kvintetu č. 2, nikdo z nich nejspíš netušil, jak bohatě se jejich spolupráce rozvine. Že se jedná o mimořádnou kombinaci jak po umělecké, tak i po lidské stránce, bylo ale umělcům od začátku jasné. Následovalo několik společných koncertů kvarteta s Borisem Gitlburgem po celém světě a natočení dvou alb s kvintety Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse pro Supraphon, která získala vynikající recenze a posbírala několik prestižních ocenění (včetně Gramophone Award v případě Dvořáka). Postupně se v hlavách manželů Jarůškových a zároveň nezávisle i v hlavě Borise Giltburga začala rodit myšlenka, zda nezkusit hrát spolu v triu. První příležitost na sebe nenechala dlouho čekat a v roce 2018 se nově vzniklý ansámbl představil Šostakovičovým Klavírním triem č. 2 v bruselském Flagey. Soubor dále koncertoval na významných evropských pódiích a festivalech (Wigmore Hall v Londýně, East Neuk Festival ve Skotsku, West Cork Music v Irsku, Schubertiade v Rakousku). Zásadním momentem však byl festival Dvořákova Praha v roce 2021, kde se Boris Giltburg stal kurátorem komorní řady a byl pověřen provedením Dvořákových děl s důrazem na jeho kompletní klavírní tria. Tehdy Boris bez váhání znovu oslovil Veroniku a Petera a jejich vystoupení ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se setkala s mimořádným úspěchem. A následně přišla i nabídka od Supraphonu kompletního Dvořáka nahrát.

 

U příležitosti vzniku debutového alba jsme se jednotlivých členů souboru zeptali na jejich spolupráci a dojmy z nahrávání.

Boris: „Veronika a Peter jsou moji nejbližší hudební přátelé. Spolupráce s nimi je vždy úžasná, jak z profesionálního, tak osobního hlediska, ať jde o koncerty nebo nahrávání ve studiu.  Každé naše setkání mi také přináší velkou inspiraci. Tria jsme nikdy předtím nehráli, takže jsme začali od nuly a postupně jsme společně vybrousili každý detail. Byla to tedy kompletní cesta, od objevení těchto děl, přes jejich nastudování až po koncerty a nakonec nahrávání. A všechno jsme dělali společně, velice láskyplným způsobem a s velkým nadšením. Naše vystoupení patří k vrcholným okamžikům mého hudebního života.“

 

Veronika: „S Borisem jsme na sebe neuvěřitelně napojení. Na pódiu i ve studiu panuje výjimečná, mnohdy až intimní atmosféra, je nám spolu tak dobře! Při nahrávání Dvořákových trií jsme se emocionálně ponořili až do nejhlubších sfér, do kterých jsme kdy byli schopni se dostat. V rámci naší kariéry se jedná o mimořádnou zkušenost, za kterou jsme velmi vděční.“

 

Peter: „Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že natočíme Dvořákova klavírní tria, poklepal bych si na čelo. Je to tak skvostná hudba, Dvořák v celé jeho kráse! Mezi námi a Borisem existuje absolutní souznění, což je opravdu vzácné. Toto natáčení je pro nás jedním z nejintenzivnějších zážitků, jde se až na dřeň, samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu. A je pro nás také velká čest, že po dlouhých letech vznikne nová kompletní nahrávka tohoto díla u Supraphonu a že můžeme být u toho.“

 

Kdo je Boris Giltburg?

Boris Giltburg se narodil v roce 1984 v Moskvě. V dětství se s rodinou přestěhoval do Tel Avivu, kde získal hudební vzdělání od své matky a od izraelského pianisty Arie Vardiho. V roce 2003 zahájil mezinárodní kariéru poté, co vyhrál prestižní Soutěž královny Alžběty v Bruselu. V roce 2011 získal druhou cenu a cenu diváků na Mezinárodní soutěži Arthura Rubinsteina v Tel Avivu. Následovala vystoupení s mnoha významnými orchestry.

Spolupráce s předními světovými dirigenty a orchestry zahrnuje tělesa, jako jsou Philharmonia Orchestra, London Philharmonic, Česká filharmonie, Deutsche Kammerphilharmonie, WDR Sinfonieorchester, Rotterdam Philharmonic, Oslo Philharmonic, Israel Philharmonic, NHK Symphony, Baltimore Symphony Orchestra, Seattle Symphony Orchestra. Pravidelně vystupuje na nejprestižnějších světových pódiích, jako např. Amsterdam Concertgebouw, Carnegie Hall, Hamburg Elbphilharmonie, London Southbank Centre, Rudolfinum, Auditorium Radio France, Teatro Colon, Shanghai Oriental Arts Centre, Tokyo Toppan Hall a Wiener Konzerthaus.

V sezónách 2021–2023 zahraje kompletní Ravelovo dílo pro sólový klavír ve Wigmore Hall, v BOZAR a Flagey v Bruselu, část cyklu představí i v Muziekgebouw v Amsterdamu. Na podzim 2021 byl kurátorem komorní řady v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Kritikou vysoce ceněné Giltburgovy nahrávky zahrnují díla Beethovena, Schumanna, Liszta, Rachmaninova a Šostakoviče. U příležitosti oslav Beethovenova výročí v roce 2020 se Giltburg pustil do unikátního projektu natočit a zfilmovat všech 32 Beethovenových klavírních sonát v průběhu roku, přičemž o celém procesu psal blog.

Boris je také nadšený fotograf. Na svém blogu pravidelně píše o klasické hudbě pro laické čtenáře.

Více infa: www.borisgiltburg.com

 

 

Kdo jsou Veronika a Peter Jarůškovi?

Veronika a Peter Jarůškovi jsou členy mezinárodně uznávaného komorního souboru Pavel Haas Quartet, který v roce 2002 houslistka Veronika Jarůšková založila. Kvarteto vystupuje v nejvýznamnějších světových koncertních síních (Wigmore Hall v Londýně, Musikverein ve Vídni, Concertgebouw v Amsterdamu, Elbphilharmonie v Hamburku, Carnegie Hall v New Yorku atd.) a nahrálo devět alb ověnčených mnoha prestižními cenami domácí i zahraniční kritiky (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award, Diapason d’Or de l’Année, Classic Prague Award atd.). Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob. Violoncellista Peter Jarůšek je rovněž vyhledávaným lektorem mistrovských kurzů komorní hry po celém světě, spolupracuje např. s Royal College of Music a Royal Academy of Music v Londýně.

Společně se svým dlouholetým přítelem a kolegou, izraelským klavíristou Borisem Giltburgem, se manželé Jarůškovi vedle působení v kvartetu začali v posledních letech zabývat i literaturou pro klavírní trio. Vznikl tak nový ansámbl hudebníků špičkové úrovně, který se již představil na několika prestižních evropských pódiích a festivalech (Wigmore Hall v Londýně, East Neuk Festival ve Skotsku, West Cork Music v Irsku, Schubertiade v Rakousku či Dvořákova Praha). Na podzim 2023 soubor vydá svoji debutovou nahrávku Dvořákových kompletních klavírních trií u vydavatelství Supraphon.

Více infa: www.pavelhaasquartet.com

 

Foto: Supraphon