Blue Effect a KYX Orchestra se vrátí k Nové syntéze

Alba Nová syntéza nahrála skupina Blue Effect s jazzovým orchestrem v sedmdesátých letech minulého století. To první v roce 1971, když šlo pouze o instrumentální nahrávku, druhé v roce 1974, kdy už hudbu doplnily texty Pavla Vrby a Eduarda Pergnera. Po více než čtyřiceti letech se k oběma kultovním deskám kapela vrátila.

110288
V roce 2014 zahrála výběr z nich na festivalu Rock for People v Hradci Králové a letos je představí společně s chrudimským KYX Orchestra hned několikrát. Poprvé 14. března v Měšťanské Besedě v Plzni, poté 15. března v pražském Lucerna Music Baru
„Aktivita vlastně vzešla od členů KYX Orchestra. Přišli za mnou s tím, jestli bych jim Novou syntézu povolil hrát. Vzápětí jsme se spojili s Českým rozhlasem a zjistili jsme, že v jeho archivu jsou původní partitury tak, jak je napsal Kamil Hála, šéf Jazzového orchestru Československého rozhlasu, se kterým jsme původní verze na alba natočili,“ vysvětluje kytarista Blue Effectu Radim Hladím.

7106082_S
„Vůbec nezestárly a pořád fungují. V roce 2014 jsme výběr z Nových syntéz zahráli na festivalu Rock for People společně s Orchestrem Gustava Broma. S ním je to ale produkčně složité, protože je velice zaneprázdněn, a tak jsme se rozhodli navrhnout KYX Orchestra, že program z Nových syntéz připravíme společně. Ukázalo se, že to byl dobrý tah, protože KYX Orchestra ty skladby hrají s ohromnou chutí,“ dodává Hladík.
Na koncertech zazní výběr z obou alb. Zpestřením bude přítomnost zpěvačky Ivy Marešové, která zazpívá původní party Leška Semelky. „Když jsme druhou Novou syntézu nahrávali, Lešek zpíval v životní formě. Iva dnes jeho nejnáročnější party zvládá skvěle, takže to bude zážitek i po stránce pěvecké,“ říká Hladík.
Momentálně naplánovaný počet koncertů není finální. Radim Hladík říká, že pokud bude o program zájem, budou jej moc hrát i dál.

Modry efekt strihne jen foto
Blue Effect zahrál naživo skladby z alba Nová syntéza 1 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze v Lucerně v roce 1971. Album Nová syntéza 2 odehrál živě ve Smetanově síni Obecního domu na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze v roce 1974. Některé kompozice z Nových syntéz hraje na svých koncertech dosud, samozřejmě bez doprovodu orchestru.

Plánované koncerty Blue Effectu a KYX Orchestra

14. 3. – Plzeň, Měšťanská beseda
15. 3. – Praha, Lucerna music bar
15. 4. – Brno, Sono
5. 6. – Praha, Vyšehrání
24. 6. – Valašské Meziříčí, Špalíček
19. 9. – Kladno

KYX Orchestra
KYX Orchestra je big band z Chrudimi, který vznikl v roce 2003. Iniciátory jeho založení byli tehdy převážně bývalí žáci tamní ZUŠ. Postupným rozšiřováním a obměňováním hráčů vykrystalizovala dnešní pětadvacetičlenná podoba tohoto dosud amatérského tělesa, které hraje převážně funky, jazzové, jazz-rockové, swingové či latinskoamerické převzaté skladby, přičemž v posledních letech se odvážně a vcelku úspěšně snaží i o prezentaci electro hudby.

Blue Effect
Legendární česká vícežánrová kapela vznikla v roce 1968. O dva roky později vydala své první album Meditace. V průběhu existence používala různé varianty názvu: The Special Blue Effect, The Blue Effect, Modrý efekt, M Efekt či M. Efekt. Jejím jediným stálým členem od založení do současnosti je kytarista Radim Hladík. První fáze skupiny skončila v roce 1990, druhá začala v roce 2004, kdy se Hladík obklopil mladými muzikanty a s velkým úspěchem se vrátil na hudební pódia.

Foto: Supraphon

1920x1080px_osudy_hvezd