Beztíže Priessnitz vychází v reedici a také jako výpravné 2LP

Ač je to teprve něco málo přes půl roku, co vyšlo »rozlučkové« album Priessnitz Beztíže, první náklad unikátně zabaleného alba z dílny Laboratoře Petra Babáka a Matěje Hanauera s rukodělným designem členů kapely je již beznadějně vyprodán. Ti, kdo jej stihli zakoupit, tak mají doma skutečnou sběratelskou raritku. O nic méně unikátní je z grafického hlediska ale i právě vydaná reedice. Kromě CD Beztíže nově pořídíte také coby vskutku luxusní 2LP, přičemž o grafický design obou nosičů se opět postaralo duo Babák – Hanauer, nyní navíc ve spolupráci s dvorním fotografem kapely Dušanem Tománkem. Grafický koncept Beztíže navíc inspiroval i nový klip k písni Žena režisérky Terezy Srbové.

Foto_Dušan_Tománek_2016_mail_3
„Jsme rádi, že zatím s albem Beztíže vše vychází, jak jsme si minulý rok naplánovali, takže s jarem přicházi s reedicí na CD i krásné 2LP. Doufáme, že potěší naše fanoušky, sběratele a vinylofily,“ komentuje frontman Priessnitz Jaromír Švejdík nové vydání alba, které bez pochyby patří mezi nejzásadnější domácí počiny loňského roku. Svědčí o tom ostatně dvě nominace na Ceny Anděl 2016, nominace na cenu české hudební kritiky Apollo 2016 či druhé místo v žebříčku nejlepších domácíh alb dle Musicserver.cz.
Že by 2LP mělo uspokojit i ty nejnáročnější fanoušky napovídá fakt, že bylo vylisováno na 180ti granové vynily a nahráno rychlostí 45 otáček za minutu. „Rychlost je vysoká, drážky dostatečně široké a hluboké, takže ideální možnost pro fanoušky přiblížit si ten jesenický pocit a chlad tím nejpřirozenějším a nejteplejším způsobem,“ láká na 2LP producent Dušan Neuwerth.

Obal 2LP
Samostatnou kapitolou, která společně s výše zníněným dělá z reedice vpravdě přepychovou záležitost, je grafický design Petra Babáka a Matěje Hanauera. Podobně jako v případě první edice, se i nyní dostaly ke slovu jejich originální, laserem řezané »beztížné« nástroje.
„Jen jsme v Laboratoři očistili plnou krabici nástrojů z první várky a dali se do návrhů dalších CD a 2LP. Nástroje vrčely vzduchem a za pár minut bylo hotovo. Pod CD navíc najdete fotografii některých nástrojů, takže nakonec i ony se staly součástí designu. To nám ale nestačilo. Jen vytištěné ofsetem a žádný další živý vstup…?! Část nákladu 2LP, ze kterého máme obzvláště radost, jelikož se do něho podařilo dostat krucidobrý zin s výběrem parádních koncertních fotek Dušana Tománka, bude opět ještě dokreslena přímo kapelou. Prostě unikátní kousky!“ říká Petr Babák a dodává: „Ted‘ s Jaromírem už jen hledáme ten termín s velkým Té, kdy přímo na koncertě kapela obaly svého 2LP ještě přejede. Bude to raritka, hlídejte si Facebok a eventy Priessnitz…“
Všechny nadcházející koncerty najdete níže. Kromě již potvrzených akcí se dle aktuálních informací můžete těšit také na tradiční vánoční koncerty a snad také ještě na jednu libůstku, která se bude skvěle vyjímat v knihovně všech věrných fanoušků Priessnitz.
Laboratoř Petra Babáka totiž dle zákulisních informací chystá ve spolupráci s Dušanem Tománkem velkou knihu Priessnitz. Složená by měla být primárně z Tománkových fotek a vzhledem k tomu, že s kapelou jezdí už od jejího založení, vypadá to dle Babákových slov na pořádně »macatou bibli Priessnitz«…

Beztíže_Foto_Dušan_Tománek_mail_3
Že grafické prvky použité na albu Beztíže opravdu silně rezonují napříč uměleckou sférou navíc dokazuje i v úvodu zmíněný nový, notně syrový a působivý klip k písni Žena, který natočila v americké poušti se svým mužem Tobiasem Queisserem scénáristka a režisérka Tereza Srbová.
“Ta písnička pro mne od prvního poslechu desky vyčnívala. Její tempo a nálada mi trochu připomínala písničkáře z Nashvillu, přišla mi jako dělaná pro americkou road story. Zatímco některé songy fungují jen v českém prostředí, na Ženě je něco kulturně přenosného, má chytlavou melodii, dostane se vám pod kůži,” vysvětluje Srbová.

Beztíže_Foto_Dušan_Tománek_mail_2
K samotnému prolnutí s grafickými prvky alba pak dodává: “Hlavní hrdinka klipu je svázaná konvencemi i obavami – bojí se, aby ji někdo druhý nezlomil srdce. Zároveň ji spaluje touha vydat se jak za svojí láskou, tak na cestu sebeobjevování. Ta cesta ji vábí a volá skrz znamení, jež vidí kolem sebe. Když je člověk zamilovaný, všechno mu připomíná subjekt jeho vášně a tato dívka všude naráží na klikyháky, čáranice, čáry – stejné, co Priessnitz načmárali na přebal nového alba. Slovo »čáry« zároveň znamená kouzla. Čáry a jejich dvojsmysl je tak jedním z hlavních leitmotivů videoklipu.”

Podívejte se na klip Beztíže zde:

 

Nadcházejí koncerty Priessnitz
30. 6. – Hradecký Slunovrat, Hradec nad Moravicí
1. 7. – Fingers Up!, Mohelnice
22. 7. – Colours of Ostrava
23. 7. – Brno, Vaňkovka
4. 8. – Beseda u Bigbítu, Tasov u Uherského hradiště
5. 8. – Bílá voda
12. 8. – Rejvíz, Chřástal Fest
15. 8. – Mladá Boleslav, Hrad
16. 8. – Praha, Tiskárna na vzduchu
25. 8. – Vroutek, Rock for Churchill
26. 8. – Lázně Bohdaneč, On the Road
26. 10. – Veselí nad Moravou
27. 10. – Havířov, Klub Stolárna
28. 10. – Rychlebské stezky, Černá voda

Foto: Supraphon / Dušan_Tománek


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353