Bára Zmeková se vrátila z Athén a chystá letní koncerty

Mezinárodní jazzový festival Athens Jazz, který se koná každoročně na začátku léta v areálu Technopolis v Athénách, přivítal na svém jednadvacátém ročníku českou zpěvačku a skladatelku Báru Zmekovou.

Držitelka dvou nominací na cenu Anděl a vítězka mezinárodní přehlídky Czech Music Crossroads byla v roce 2020 vybrána, aby reprezentovala českou hudební scénu na mezinárodním hudebním veletrhu Womex – The World Music Expo, a již pravidelně koncertuje za hranicemi České republiky. To, že její hudba v zahraničí obstojí i s autorskými, výhradně českými texty, opět dokázala během svého vystoupení v Athénách, kde sklidila úspěch a okouzlila řecky mluvící publikum.

V letošním roce se organizátoři největšího řeckého festivalu zaměřeného na jazz rozhodli dát prostor ženským interpretkám či kapelám s ženskou frontmankou. V areálu nejstarší athénské plynárny se během festivalového týdne představilo celkem jednadvacet hudebnic z celého světa. Vedle Báry Zmekové mohli posluchači téhož večera slyšet španělskou pianistku Lucii Fumero nebo jednu z nejslavnějších maďarských jazzových zpěvaček Zitu Gereben. Dále zde vystoupily umělkyně jako Simona Molinari (Itálie), Ida Nielsen (Dánsko) a mnoho dalších.

„Účasti na tak prestižním jazzovém festivalu si nesmírně vážím a jsem šťastná, že mohu se svou hudbou taková místa navštívit. Vnímám dramaturgickou otevřenost podobných festivalů i jazzových klubů, do nichž jsme doposud dostali pozvání. Má hudba není primárně jazzová a měla jsem z koncertu v tak významné hudební společnosti umělkyň z celého světa pochopitelně velký respekt, ale publikum bylo tak vnímavé a produkce festivalu tak přátelská, že jsme se od prvního tónu na pódiu cítili jako v obýváku a koncert jsme si užili s naprostou lehkostí. Byl to úžasný zážitek,“ říká sama skladatelka, klavíristka a zpěvačka.

Open air festival v Athénách již v předchozích letech s podporou Českého velvyslanectví představil české hudebníky jako například Dana Bártu s Robert Balzar Triem, Davida Dorůžku, Ondřeje Pivce, Milana Svobodu nebo v loňském roce duo Zabelov Group. Letošní ročník proběhl za výhradní podpory Českého centra v Athénách.

Nyní se zpěvačka připravuje na letní sezónu, kde ji budete moci zachytit i ve větší hudební sestavě.  Nejbližší koncerty jsou již 15. června na Smetanově Litomyšli, 16. června v pražských Kasárnách Karlín, nebo 14. července na festivalu Colours of Ostrava, kde vystoupí ve vítkovickém Gongu ve 22:30 po koncertě jazzové pianistky Hiromi. Na ostravském pódiu jako hosta Bára Zmeková přivítá také slovenského trumpetistu Oskara Töröka.

VIDEO: https://youtu.be/_ZbJR5_bGeI


Foto:
Tranzistor label / Vangelis Patsialos