Antonín Dvořák – Kompletní dílo pro violoncello a orchestr / Tomáš Jamník

Dvořák a violoncello? Samozřejmě, koncert h moll, nejnahrávanější violoncellový koncert všech dob. Samotný Dvořák si jej nesmírně cenil: „…právě jsem dokončil nový koncert pro čelo, a pravím Vám zcela jistě, že tento koncert daleko předstihuje moje oba koncerty … Samochvála nebývá spolehlivá – ale já Vám to musím říct, že mám z toho díla nehoráznou radost a myslím, že se nemýlím.“


Avšak i několik dalších Dvořákových opusů pro cello si pro svou krásu rozhodně zaslouží nemalou pozornost. Vedle dvou drobných náladových skladeb (Rondo, Klid) je zde téměř neznámý první violoncellový koncert; původní verzi s klavírem pro orchestr instrumentoval znalec skladatelova díla Jarmil Burghauser v intencích Dvořákovy instrumentace prvních symfonií ze stejné doby. Čtyřiadvacetiletý Dvořák v koncertu hýří nápady, jež by jinému skladateli vystačily na několik symfonií.
Kompletního »violoncellového Dvořáka« se chopil Tomáš Jamník, laureát soutěže Pražského jara a jeden z nejtalentovanějších mladých violoncellistů současnosti. Tomáš Netopil, jehož dirigentská hvězda je na strmém vzestupu (šéfdirigent opery ND, hostování u Berlínských filharmoniků atd.) se SOČR mu je na nahrávce skvělým partnerem.
Zkrátka Antonín Dvořák – Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 A dur (B. 10), Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 h moll op. 104, Rondo g moll op. 94, Klid op. 68/5. Tomáš Jamník – violoncello, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Tomáš Netopil.
Mladá krev Tomáše Jamníka a Tomáše Netopila pulsuje v nové nahrávce obou Dvořákových violoncellových koncertů na 2CD s doporučenou cenou 399 korun.

Foto: Supraphon.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353