Alexandre Dumas – Královna Margot

V roce 1845 nazval jistý pamfletista Alexandra Dumase Továrnou na romány. Vyčítal mu týmovou metodu práce a poklonkování zlatému teleti. To, co mělo Dumasovi ublížit, se však obrátilo v jeho prospěch. Proti pamfletistovi se ohradili dokonce i Dumasovi literární protivníci a nadšeným čtenářům vůbec nevadilo, že jejich oblíbené romány vznikaly za přispění spolupracovníků. Dumas, který po veleúspěšné kariéře dramatika objevil, že historický román je doslova zlatý důl, brzy jejich věrnost odměnil. V témže roce vydal Tři mušketýry po dvaceti letech, pokračování Hraběte Monte Christa a Královnu Margot. A právě Královna Margot nyní vychází na CDmp3 v rozhlasové dramatizaci z roku 2007.

Děj románu Královna Margot, prvního z volné trilogie Hugenoti, se odehrává v rozmezí let 1572 až 1574 na pozadí konfliktu mezi protestanty a katolíky. Pro Francii znamenal tento nesmiřitelný svár mimo jiné sedm náboženských válek a politický i územní rozvrat. Smířit protestanty s katolíky měla svatba Markéty z Valois, zvané Margot (dcery Kateřiny Medicejské a Jindřicha II.) s hugenotem Jindřichem Navarrským. Svatba z rozumu, jíž se román otevírá, vyústila ve strašlivý masakr hugenotů, známý jako Bartolomějská noc. Zatímco svatebčané se veselili na velkolepém plesu, ozbrojení katolíci vyvlékali protestanty z domů a shazovali z oken. Jejich fanatismus se nezastavil ani před vraždami žen a dětí. Náboženské běsnění se z Paříže přeneslo i do dalších měst a trvalo víc než měsíc.

Královského novomanžela Jindřicha Navarrského zachránila před podobným osudem pouze rychlá konverze ke katolické víře. Manželství poznamenané tragickou událostí nebylo šťastně. Zůstalo bezdětné a v roce 1769 bylo po mnohaleté snaze Jindřichově prohlášeno církví za neplatné. Jindřich vstoupil do dějin jako dobrý král Jindřich IV., který Ediktem nantským smířil protestanty a katolíky. Zemřel po útoku atentátníka v roce 1610. Margot ho přežila bezmála o pět let, svůj rušný život popsala ve svých Memoárech, z nichž čerpal i Alexandre Dumas.

Osoby a obsazení:

Margot: Andrea Elsnerová

Jindřich Navarrský: Michal Zelenka

Kateřina Medicejská: Taťjana Medvecká

Karel IX.: Ivan Řezáč

Hrabě de Lerac de la Mole: Lukáš Hlavica

Vévoda z Alenconu: David Novotný

Hrabě Hanibal de Coconas: Kamil Halbich

Paní de Sauve: Ljuba Krbová

Hrabě de Mouy: Svatopluk Skopal

Vévoda de Guise: Martin Písařík

Gillona: Miroslava Pleštilová

Vévodkyně de Nevers: Tereza Bebarová

Hostinský: Petr Nárožný

René: Ilja Racek

Vévoda z Anjou: Aleš Procházka

Maurevel: Miroslav Středa

Soudce: Jiří Klem

Vypravěč: Otakar Brousek st.

Dále hrají: Daniel Rous, Ivo Theimer, Petr Pelzer, Kateřina Daňková, Pavel Rímský, Miroslav Táborský, Bogdan Trojak, Viola Zinková, Milan Slepička, Anna Theimerová, Bořivoj Navrátil, Mária Dolanská, Jiří Hajdyla, Dušan Hejbal, Petr Meissel a další

Režie: Dimitrij Dudík

Alexandre Dumas

Královna Margot

Rozhlasová dramatizace z roku 2007

Z francouzského originálu přeložil Michal Lázňovský

Cena CDmp3: 349,- Kč
Celkový čas 9 hodin 35 minut

Foto: www.radioteka.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353